آیکون خط ستاره دار
تبلیغات ترانزیتی چیست

تبلیغات ترانزیتی (Transit Advertising) چیست؟

امروزه تبلیغات، یکی از مهم ترین کانال های ارتباطی بین مخاطبین و کسب و کارها محسوب می شود. یکی از انواع تبلیغات، تبلیغات ترانزیتی می باشد که از طریق وسایل حمل و نقل عمومی به مخاطب عرضه می گردد. روزانه میلیون ها نفر زمان خود را صرف جا به جایی و سفر از یک نقطه به نقطه دیگر می کنند. این امر به ویژه در ایام عید نوروز تشدید می شود. به همین دلیل تبلیغات ترانزیتی می تواند راهی موثر برای نمایش کسب و کارتان به عامه مردم به صورت موثر به شمار اید.

اهمیت تبلیغات برای ارتقا کسب و کارها و افزایش میزان فروش آنها، بر کسی پوشیده نیست. تنوع بسیار بالای کسب و کارها و محصولات یا خدماتی که عرضه می کنند، موجب ظهور شیوه های تبلیغاتی جدید در عصر کنونی شده است. روش های مختلف تبلیغات، بسته به نوع محصول و گروه مخاطبین، میزان تاثیرگذاری متفاوتی را به همراه دارند.

احتمالا هنگامی که در انتظار تاکسی یا مترو یا اتوبوس بوده اید، متوجه آگهی های تبلیغاتی بر روی آنها شده اید. تبلیغات در ارومیه از طریق وسایل نقلیه عمومی یکی از روش های تبلیغات محیطی است که در ادامه این مقاله به بررسی بیشتر آن می پردازیم.

تبلیغات برروی وسایل نقلیه

تبلیغات ترانزیتی چیست؟

کلمه ترانزیت در معنای عام مفهوم جا به جایی و انتقال را به خواننده و شنونده می رساند. حال اگر کلمه تبلیغ را به آن اضافه کنیم، مفهوم تبلیغات در عین جا به جایی و انتقال را در ذهن مخاطب ایجاد می کند. 

تبلیغات ترانزیتی یکی از روش های تبلیغات محیطی می باشد که بر روی وسایل نقلیه عمومی یا ایستگاه های مربوط به آنها اجرا می شود. به طور معمول این روش تبلیغاتی را بر روی اتوبوس های بین شهری، مترو، قطار، کشتی ها، فرودگاه و ترمینال و حتی گاها تاکسی ها می توان مشاهده نمود. به دلیل رفت و آمد زیاد در اماکن ترانزیتی و مسافربری، این نوع از تبلیغات، امکان دیده شدن بیشتری دارد. 

حمل و نقل (ترانزیت) عموما، گستره زیادی از افراد را به صورت هدفمند پوشش می دهد. این امر موجب می شود این روش تبلیغاتی هزینه نسبی کمتری، در مقایسه با دیگر روش ها داشته باشد. برای پوشش دادن بازار بزرگتر در این روش تبلیغاتی محیطی، بهتر است خلاقیت و نوآوری بیشتری به خرج دهید. 

صفحات نمایشگر دیجیتالی، نمایشگرهای منور، وسایل حمل و نقل عمومی پوشیده از تبلیغات، طراحی دستگیره های داخلی وسایل نقلیه، نمایشگرهای ال ای دی، نمایشگرهای سه بعدی و پوشش ایستگاه وسایل نقلیه از آن دسته از تبلیغات ترانزیتی هستند که در عین کمک به زیباسازی شهر، در دید مستقیم تعداد زیادی از مخاطبان قرار دارند.

مطالعه بیشتر: کمپین تبلیغاتی چیست؟

تبلیغات ترانزیت

جایگاه تبلیغات ترانزیتی کجاست؟ 

با توجه به استفاده روزانه تعداد زیادی از افراد از وسایل نقلیه عمومی، می توان به بازدید بالای آگهی های تبلیغاتی در این روش، پی برد. از طرفی دیگر در این روش، صرف نظر کردن از تماشای آگهی تبلیغاتی شما توسط مخاطب، به آسانی تغییر دادن کانال تلویزیونی و یا تغییر موج رادیویی نیست و مخاطب نمی تواند به آسانی آگهی تبلیغاتی را نادیده بگیرد. به ویژه مخاطبین در حال انتظار در ایستگاه اتوبوس یا مسافرین اتوبوس و مترو، به مدت بیشتری در معرض یک آگهی تبلیغاتی قرار می گیرند. 

یکی از نکات مثبت این روش، این است که قشرهای مختلفی از مردم، از وسایل نقلیه عمومی استفاده می کنند. پس در این گونه تبلیغات، محصولات و کالاها به طیف گسترده ای از مخاطبین با سطوح درآمدی و سنی متفاوت ارائه داده می شود. 

آگهی های تبلیغاتی در ایستگاه های مترو و اتوبوس غالبا در محلی نصب می شوند که به طور مستقیم در معرض دید مخاطبان باشند. بنابراین به ندرت می توان مخاطبی را یافت که در انتظار یکی از وسایل نقلیه عمومی باشد و متوجه تبلیغات حاضر در ایستگاه نشده باشد.

شناخت مخاطبین و منطقه یابی 

مورد نظر ما یکی است یا خیر؟ برای مثال تمامی افرادی که وسایل نقلیه عمومی را مورد استفاده قرار می دهند را نمی توان به طور قطعی در دسته افرادی که خودروی شخصی یا موتور سیکلت ندارند، قرار داد. 

به این ترتیب باید به طور مداوم، در حین برنامه ریزی برای تبلیغات، باید وضعیت افرادی که آگهی قرار داده شده در وسایل حمل و نقل عمومی را مشاهده می کنند را مورد سنجش قرار داد.

برای نمونه، اگر شما در نظر دارید مسافران منطقه خاصی از شهر را هدف قرار دهید، مشخصا باید خطوط اتوبوس و مترویی که در آن منطقه جغرافیایی بیشتر تردد می کنند را انتخاب کنید و دیگر مسیرهای شهری را گزینش نکنید. آگهی شما بسته به نوع محصولی که قصد تبلیغ آن را دارید، امکان دارد گروه های مختلف جامعه مانند دانشجویان، دانش آموزان، خانواده ها و یا افراد متخصص جامعه را مورد خطاب قرار دهد.

دسترسی به ابزارهای متنوع و مدرن 

به لطف پیشرفت چشمگیر تکنولوژی های نوین، امروزه با روش های جدید از تبلیغات ترانزیتی روبرو هستیم. به عبارت دیگر تبلیغات ترانزیتی امروزه تنها به طراحی، چاپ بنر و پوستر محدود نمی شود. استفاده از تابلوهای دیجیتال، تلویزیون های بزرگ و انواع ابزارهای تبلیغات تعاملی که به بازدیدکنندگان این امکان را می دهند تا با اسکن یک بارکد QR از طریق تلفن هوشمند خود، مخاطبان را به فضای آنلاین هدایت نمایند.

نمونه ای دیگر از ابزارهای مدرن در تبلیغات ترانزیتی، استفاده از پروژکتورهای تعاملی مولد تابلوهای هوشمند می باشد. این ابزارها می توانند صدها طرح خلاقانه و متنوع را به نمایش بگذارد و با کاربران ارتباط مستقیم برقرار کند و دریچه ای نوین از اطلاعات را به روی مخاطبان بازگشایی کنند.

معایب تبلیغات ترانزیت چیست

مزیت های تبلیغات ترانزیتی 

نصب آگهی در مقابل دید بازدیدکنندگان

این شیوه از تبلیغات، به طور معمول در نقاطی نصب می شود که عملا مخاطب جای دیگری برای نگاه کردن ندارد. در نتیجه مخاطب به جای یکبار، چندین بار تابلوهای نصب شده در وسایل نقلیه عمومی را تماشا می کند. حال اگر آگهی تبلیغاتی خود را که در نقاط پربازدید نصب شده است، خلاقانه و جذاب بسازید، تاثیر کارتان چند برابر خواهد شد.

تکرار نمایش آگهی تبلیغاتی 

معمولا اکثر افرادی که از وسایل نقلیه عمومی برای حمل و نقل استفاده می کنند، طبق یک برنامه ریزی و زمان بندی اصولی این کار را انجام می دهند. پس احتمال اینکه مسافران درون شهری با تبلیغات نصب شده را به دفعات مشاهده کنند، بالاست. این امر موجب ماندگار شدن کسب و کار در ذهن مخاطبان می شود.

طبق آمار به دست آمده توسط محققین حوزه مارکتینگ، هر فردی که روزانه سرکار می رود، به طور متوسط ماهیانه بین 20 تا 40 بار یک آگهی تبلیغاتی مستقر در وسایل نقلیه عمومی یا ایستگاه های اتوبوس و مترو را مشاهده می کند.

نمایش در منطقه های مختلف شهری 

شما می توانید با به کار بردن تبلیغات ترانزیتی، به طور هدفمندی محصولات خود را در یک منطقه جغرافیایی خاص و با الگوی جمعیتی منحصر بفرد، تبلیغ کنید. 

شما می توانید با در نظر گرفتن فرهنگ منطقه ای که کالاهایتان در آن تبلیغ می شود، تبلیغات ترانزیتی را مطابق و سازگار با فرهنگ همان منطقه ارائه دهید.

تبلیغ در بهترین زمان 

شما می توانید با در نظر گرفتن فرهنگ منطقه ای که کالاهایتان در آن تبلیغ می شود، تبلیغات ترانزیتی را مطابق و سازگار با فرهنگ همان منطقه ارائه دهید.

روزانه افراد زیادی برای انتقال به مراکز خرید و خرید کردن، از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می کنند. قرار دادن آگهی تبلیغاتی در ایستگاه های اتوبوس یا مترو نزدیک به این مرکز می تواند کمک شایانی به رونق دادن کسب و کارتان کند.

جایگاه تبلیغات ترانزیتی

مناسب بودن هزینه تبلیغ

اگر بخواهید هزینه انواع روش های تبلیغاتی را کنار هم گذاشته و مقایسه کنیم، متوجه مناسب تر بودن هزینه تبلیغ به روش ترانزیتی خواهید شد. در این روش، شما می توانید با صرف هزینه ای مناسب و منطقی، برند و محصول خودتان را به طیف وسیعی از مخاطبان معرفی کنید.

معایب تبلیغات ترانزیتی 

فرض بر ناخوشایند جلوه کردن برند در تبلیغات ترانزیتی

صاحبان کسب و کارهای مختلف، به دلیل داشتن تصوراتی مبنی بر اینکه تبلیغات ترانزیتی، جلوه مناسب در ذهن مخاطبان ندارد؛ از اجرای تبلیغات خود بر روی وسایل نقلیه ممانعت می کنند.  

در حالیکه ما در افق ایرانیان باور داریم، اجرای اصولی و با کیفیت تبلیغات ترانزیتی (از طریق شناخت درست از مخاطبان و محل تردد آنها)، تاثیرگذاری فوق العاده ای بر رشد کسب و کارها خواهد داشت. 

وجود محدودیت نسبی برای بروز خلاقیت

اگر دستی بر طراحی و بخصوص در زمینه طراحی گرافیک داشته باشید، متوجه دشوار بودن طراحی آگهی تبلیغاتی، به ویژه ترانزیتی خواهید بود. برای مثال طراحی خلاقانه برای فضای کنار صندلی، در ایستگاه های مترو یا اتوبوس، با توجه به حجم فضای کم آن، کار ساده ای نخواهد بود. 

باید این نکته را در نظر داشته باشید که انتقال پیام و ارتباط با مخاطب از طریق وسایل نقلیه اصول و ملاحظات خاص خود را دارد و بدون در نظر گرفتن استراتژی های تبلیغاتی و خلاقانه ممکن است موثر واقع نشود.

حس و حال روحی مخاطبین

در به کارگیری از این روش تبلیغاتی باید در نظر داشت که ممکن است خستگی ناشی از ایستادن یا نشستن های طولانی در ایستگاه های مترو یا اتوبوس، وضعیت خوبی را برای مخاطبیان ایجاد نکند. گاهی اوقات اشخاصی که از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می کنند، عجله دارند و پیام تبلیغاتی ممکن است آنگونه که باید به مخاطبان نرسد.

سخن آخر 

به طور کلی باید گفت که تبلیغات ترانزیتی مزیت های بسیاری دارد، که با اجرای اصولی و خلاقانه آن میتوان به نتیجه دلخواه رسید. اما این روش ضعف هایی نیز به همراه دارد، که ممکن است آن را به گزینه ای نامناسب برای بیزینس شما تبدیل کند. بنابراین بهتر است متناسب با نوع کسب و کار خود، شیوه های مختلف تبلیغات ترانزیتی را بررسی کرده و بهترین گزینه را انتخاب کنید.  

سوالات متداول

چرا باید از تبلیغات ترانزیتی استفاده کنیم؟

تبلیغات ترانزیت یک روش موثر برای ارتقا برند و جذب مشتریان است. این شیوه تبلیغاتی به دلیل قابل مشاهده بودن در اماکن عمومی و توجه برانگیز بودن، توانایی بالقوه ای در جلب توجه مخاطبان دارد.

چرا تبلیغات ترانزیتی موثر است؟

به دلیل استقرار در معابر عمومی، افراد زیادی از آنها مطلع می شوند. این روش تبلیغاتی اگر خلاقانه باشد، باعث ایجاد تجربه تبلیغاتی جدید و جذاب برای مخاطبان می شود.

چه نوع کسب و کارهایی می توانند از تبلیغات ترانزیت استفاده کنند؟

هر نوع کسب وکاری می تواند از تبلیغات ترانزیت بهره مند شود. از شرکت های بزرگ و برندهای معروف تا کسب و کارهای کوچک و محلی، تبلیغات ترانزیت به کسب و کارها کمک می کند تا پیام خود را به طیف وسیعی از مخاطبان برسانند و نام تجاری خود را تقویت کنند.

آنچه در این مطلب خواهید خواند
فهرست مطالب
با ما تماس بگیرید؛ خوش‌حال می‌شویم

جهت کسب جزئیات بیشتر و ثبت سفارش با کارشناسان افق ایرانیان در ارتباط باشید. 

کال تو اکشن

2 پاسخ

 1. سلام یه سوال داشتم، آیا تبلیغات ترانزیتی می تونه در حد تبلیغات رسانه ای مفید واقع بشه؟

  1. سلام و درود،
   در صورتیکه خلاقانه و اصولی ساخته شود، بله تاثیر بسزرایی بر کسب و کار می تواند داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

2 پاسخ

 1. سلام یه سوال داشتم، آیا تبلیغات ترانزیتی می تونه در حد تبلیغات رسانه ای مفید واقع بشه؟

  1. سلام و درود،
   در صورتیکه خلاقانه و اصولی ساخته شود، بله تاثیر بسزرایی بر کسب و کار می تواند داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *