آیکون خط ستاره دار
خدمات جلوه های ویژه

سفارش جلوه های ویژه

فیلم ها و محصولات ویدیویی بسیاری وجود دارند که بخشی از موفقیت خود را مدیون جلوه های ویژه بی نقص خود می باشند. در چند دهه اخیر جلوه های ویژه تحولات عظیمی در توسعه و پیشرفت سطح کیفی و محتوایی آثار ویدیویی ایجاد کرده است و یکی از مهم ترین فناوری های عصر حاضر در صنعت تولید آثار ویدیویی و تولید محتوای صوتی و تصویری می باشد.

جلوه های ویژه توانسته دنیاهای خارق العاده و شگفت انگیزی را به تصویر کشیده و تخیلات را به واقعیت نزدیک کند. به لطف این جلوه ها ایده های بدیع با سرعت بیشتر، هزینه کمتر و کیفیت بالاتر پیاده سازی می شوند و جذابیت و اثرگذاری آن ها به طرز چشمگیری افزایش می یابد.

جلوه های ویژه

جلوه های ویژه چیست؟

جلوه های ویژه به تکنولوژی و تکنیک هایی گفته می شود که با استفاده از آن سکانس ها، تصاویر و افکت های خاصی خلق می شوند. در جریان تولید فیلم دست یابی به برخی نماها ممکن است پرهزینه، وقت گیر، خطرناک یا غیر ممکن باشد؛ در این حالت نیاز به تکنیک های غیر معمول وجود دارد.

ساخت جلوه ویژه با روش های رایج و معمول فیلمسازی کاری تقریبا غیر ممکن یا بسیار دشوار است. در جلوه های ویژه به کمک ترفندهایی تصاویر ایجاد، دستکاری و تقویت می شوند و برای خلق صحنه های واقع بینانه با فیلم واقعی ادغام می گردند.

در یک تعریف ساده تر می توان گفت که جلوه های ویژه غالبا در هنگام فیلمبرداری قابل دیده شدن نیستند و با اعمال یک سری تغییرات از طریق نرم افزارهای کامپیوتری، بعدا در معرض دید بیننده قرار می گیرند.

جلوه های ویژه ارومیه
جلوه های بصری

 تاریخچه جلوه های ویژه به سال 1857 باز می گردد، زمانی که اسکار رجلندر (Oscar Rejlander) برای اولین بار با ترکیب چند عکس، تصویر جدیدی به وجود آورد. استفاده از جلوه های ویژه در سال 1985 و فیلم ملکه اسکاتلندی جان تازه ای گرفت.

در صحنه قطع کردن گردن مری استوارت، کارگردان صحنه را فریز کرد تا به جای بازیگر یک عروسک مشابه قرار بگیرد. با پیشرفت تکنولوژی، صنعت جلوه های ویژه به شکل امروزی خود در آمده است و ساخت بسیاری از موارد غیر واقعی و تخیلی به راحتی امکان پذیر گردیده است. کارکرد جلوه های ویژه به این صورت است که فضای مورد نیاز به وسیله ماکت ها و پرده سبزرنگ مشهور به پرده کروماکی آماده می شود. سپس بازیگران و بدلکاران نقش خود را ایفا می کنند و متخصصان و تدوین گران به کمک تکنیک ها و نرم افزارهای مخصوص ماکت های صحنه  را به تصاویر و صحنه های جذاب تبدیل می نمایند.

آشنایی با انواع جلوه های ویژه

انواع جلوه های ویژه

جلوه های ویژه در حالت کلی به دو دسته جلوه های ویژه میدانی و جلوه های بصری تقسیم می شوند. هر کدام از این روش ها مزیت هایی دارند و در حالت کلی نسبت به هم برتری ندارند. بلکه برای ساخت یک محتوای ویدیویی به یاد ماندنی و اثر گذار، هر دو این تکنیک ها به فراخور نیاز ضروری هستند. علاوه بر این، به کمک جلوه های ویژه می توان به حذف ایرادات فیلم پرداخت. به عنوان مثال ممکن است به طور ناخواسته در یکی از صحنه های یک فیلم تاریخی، تجهیزات دنیای مدرن امروزی مانند اتومبیل یا هواپیما وجود داشته باشد که ضروری است حذف گردد. در ادامه انواع جلوه های ویژه معرفی شده اند.

جلوه های ویژه میدانی

جلوه های ویژه میدانی ترکیبی از تکنیک های کامپیوتری و جلوه های واقعی است. در این روش، سکانس های ویدیویی ضبط می شوند و با کمک سایر تکنیک ها با فریم های تصویری ترکیب می شوند.

جلوه های ویژه میدانی در صحنه و به صورت واقعی ضبط شده و در پروژه اعمال می شوند. این تکنیک با استفاده از مواردی مانند انفجارهای کنترل شده، زخم های  تقلبی، ماکت ها، لباس های خاص، آرایش های مصنوعی و عروسک هایی با ظاهری شبیه به واقعیت پیاده سازی می شوند.

یک مثال واضح از جلوه های میدانی، انفجار خودروها در فیلم ها می باشد. با بررسی پشت صحنه این فیلم ها می بینیم که این اتفاقات به صورت واقعی روی داده اند.

یک مزیت برجسته جلوه های میدانی این است که چون به صورت واقعی رخ می دهند، واکنش های بازیگران نیز حالت طبیعی دارند؛ در نتیجه بیننده حس های واقعی تری دریافت کرده و لذت بیشتری می برد.

جلوه های ویژه میدانی خود به دو دسته نوری و مکانیکی تقسیم می شود. در ادامه توضیحاتی در رابطه با انواع جلوه های میدانی داده شده است. 

سفارش ساخت جلوه های ویژه در ارومیه

جلوه های ویژه بصری

جلوه های ویژه بصری یا Visual Effects نوع دیگری از جلوه های ویژه است که از جلوه های میدانی گران تر بوده و زمان زیادی نیز برای ساخت آن صرف می شود. در عین حال تفاوت کار خروجی آن بسیار محسوس تر از جلوه های میدانی است و تصاویر حاصل از آن کیفیت و جذابیت بالایی دارد.

اگر کارگردان نتواند سکانس های خود را با استفاده از جلوه های میدانی بسازد،  Visual Effects را به کار خواهد گرفت. از جمله جلوه های بصری می توان به انیمیشن، ترکینگ، کامپوزیت، روتوسکوپی، ترکیب، ردیابی و… اشاره نمود. بر خلاف جلوه های میدانی، در جلوه های بصری جزئیات، تصاویر، لوکیشن ها و افکت ها پس از پایان فیلمبرداری و به کمک نرم افزارهای پیشرفته به فیلم افزوده می شوند.

به عنوان مثال در برخی فیلم ها فضاهای کهکشانی، سفینه های بزرگ، موجودات غول آسا، شخصیت ها و دنیاهای فانتزی و… وجود دارند که همگی نتیجه استفاده از جلوه های بصری می باشند. نقطه تمایز جلوه های بصری اینجاست که می توان به کمک آن فضاهایی ایجاد کرد که نمونه های آن را نمی توان در واقعیت یافت، یا به دنیاهای خیالی و رویدادهای ماورا طبیعی دسترسی یافت. بسیاری از آثار محبوب و شاهکار سینمایی بدون وجود جلوه های ویژه به وجود نمی آمدند و تا این حد به موفقیت دست نمی یافتند.

افکت ویژه

جلوه های نوری: در جلوه های نوری تصاویر به صورت فریم هایی در قالب عکس به قسمت های مختلف فیلم افزوده می شوند و از این فریم ها در موقعیت های مورد نیاز، برای قرار دادن کاراکترها در صحنه های مختلف استفاده می شود. به این تکنیک جلوه های عکسی نیز گفته می شود، این جلوه ها غالبا با استفاده از تکنیک های نورپردازی یا درون دوربینی ایجاد می شوند. در واقع جلوه های نوری از طریق موقعیت دوربین، زوایای نور و تنظیمات محیطی صحنه را دستکاری می کنند. فیلم سینمایی ماتریکس یکی از مشهورترین مثال هایی است که برای تکنیک جلوه های نوری می توان عنوان کرد. در این فیلم؛ منظره خارق العاده شلیک اسلحه به سمت دشمن، ابتدا با چرخش 360 درجه ای دوربین در مقابل پرده کروماکی و در شرایط نوربالا ضبط شد و سپس با کمک جلوه های بصری، سکانس اصلی به دست آمد.

جلوه های مکانیکی: جلوه های مکانیکی به صورت واقعی و با استفاده از ماکت ها، صحنه سازی، جلوه های آتش، جلوه های جوی، اشیا فیزیکی و… ضبط می شوند. در ادامه تغییرات لازم به کمک نرم افزارهای کامپیوتری اعمال می شود. 

اهمیت جلوه های ویژه

مزایای جلوه های ویژه

جلوه های ویژه کاربرد فراوانی در صنعت سرگرمی و تبلیغات دارند و برای کسب و کارهای مختلف مزیت های زیادی خواهند داشت. مزایای حاصل از سفارش ساخت جلوه های ویژه و ویژوال افکت عبارتند از:

تفاوت جلوه های بصری و جلوه های ویژه

چرا افق ایرانیان

مزایای سفارش جلوه های ویژه از افق ایرانیان

مشاوره قبل از سفارش

قبل از ثبت سفارش جلوه های ویژه، مشاوره های تخصصی به صاحبان مشاغل ارائه می شود. در فرآیند این مشاوره ها ضمن ارزیابی دقیق پروژه، نیازهای اساسی و اهداف کسب و کار شناسایی می شوند تا متناسب با آن بهترین خدمات عرضه شود. کارشناسان مجرب مجموعه با تسلط بر تکنیک های روز، راهکارهای شناخت علایق مخاطبان و ترندهای بازار هدف برند، سعی دارند مطابق با آنچه که نیاز شماست پروژه ها را به انجام رسانند.

زمانبندی کاری دقیق

یکی از معیارهای مهم شرکت مد نظر برای سفارش جلوه های ویژه، تکمیل پروژه در مهلت مقرر و چارچوب قرارداد می باشد. به این جهت لازم است تیم از مهارت هایی مانند مدیریت زمان، برنامه ریزی درست، قدرت تصمیم گیری، تعهد و مسئولیت پذیری برخوردار باشند. در مجموعه افق ایرانیان تلاش بر این است تا پروژه ها در عین حفظ کیفیت کاری مطلوب، طی یک زمانبندی دقیق به اتمام برسند و تحویل کارفرما شوند. 

کیفیت کاری بالا

آنچه که در هر پروژه ای حائز اهمیت می باشد، کیفیت کاری بالا است چرا که اعتبار و حرفه ای بودن برای یک مجموعه خدماتی حرف اول را می زند. زمانی که سفارش پروژه جلوه های ویژه دریافت می شود، تیم مربوطه با ایده پردازی و خلاقیت، استراتژی های منحصر به فردی اتخاذ می کنند تا خروجی ای با کیفیت بالا، خاص و متمایز ارائه نمایند. خلق افکت های باورپذیر و واقع گرایانه با استفاده از فیزیک و حرکات طبیعی، نورپردازی حرفه ای، رنگ بندی های مناسب و… صورت می گیرد تا برای بیننده جذاب و واقعی به نظر برسد.

موارد استفاده جلوه های ویژه

کاربردهای جلوه های ویژه

فیلم های سینمایی

با کمک جلوه های ویژه تصورات خیالی کارگردان و نویسنده به واقعیت تبدیل می شود. جلوه های ویژه نقش مهم و تاثیرگذاری در صنعت فیلمسازی دارد و ساخت برخی از فیلم ها بدون استفاده از آن تقریبا غیر ممکن است. در صنعت سینما برای ایجاد صحنه های اکشن و هیجانی، ترسناک، تخیلی، تاریخی، فانتزی و… از جلوه های ویژه به وفور استفاده می شود. موجودات فانتزی، دنیاهای ماورای واقعیت، رویدادهای مهیج، تغییر ظاهر شخصیت ها، تغییرات زمان و محیط، انفجارهای عظیم، لشکرهای بزرگ و… همگی مدیون جلوه های ویژه هستند. 

تبلیغات و تولیدات تلویزیونی

جلوه های ویژه فقط در سینما و فیلم ها استفاده نمی شوند بلکه در حوزه های دیگری همچون تبلیغات و تولیدات تلویزیونی کاربرد دارند. کسب و کارها می توانند با سفارش جلوه های ویژه از مزایای فراوان آن بهره مند شوند. با کمک تکنیک های پیشرفته گرافیکی و سینمایی می توان تجربه بصری به یاد ماندنی و خیره کننده ای برای مخاطب رقم زد. این جلوه ها ابزار قدرتمندی برای برندسازی هستند و محصولات، خدمات و برند ها را به شیوه بی نظیر، متمایز و با تاثیرگذاری عمیق معرفی می کنند. از جلوه های ویژه در تبلیغات ویدیویی همچون محتوای وب سایت، تیزرهای تبلیغاتی، شبکه های اجتماعی، رسانه های آنلاین و… استفاده می شود. 

محتوای دیجیتال و واقعیت مجازی (VR)

در تولید محتوای دیجیتال و واقعیت مجازی کاربرد جلوه های ویژه مانند صداهای سه بعدی، انیمیشن های پیچیده، تصاویر و صحنه های حساس به حرکت، تکنیک های تصویری پیشرفته، افکت های نوری و… بسیار اهمیت دارد. در این حالت تجربه کاربران به واقعیت نزدیکتر شده و محسوس تر و ملموس تر خواهد شد. همچنین کاربران به سطح جدید و حرفه ای تری از واقعیت مجازی با ارتباطی عمیق تر و معنادارتر دست خواهند یافت.

بازی های ویدئویی

جلوه های ویژه در بازی های ویدیویی شامل جلوه های محیطی و جلوه های گیم پلی ( روند بازی) می شود. اثرات محیطی شامل فضاسازی، تاثیرات جوی، حرکات کاراکترها و… می باشد. جلوه های گیم پلی (شیوه و روند بازی بایستی) به واقعی و زنده بودن صحنه ها متمرکز باشند و بتوانند با محیط ارتباط مناسبی برقرار کنند. انیمیشن های پیچیده و با کیفیت بالا ماحصل جلوه های ویژه ای هستند که از رنگ آمیزی های داینامیکی، حرکات فیزیکی طبیعی، افکت های نور و سایه، ردیابی حرکت و… بهره می برند. این جلوه های ویژه سطح تجربه کاربری گیمرها را ارتقا داده و جذابیت چشمگیری به بازی های ویدیویی می بخشند.

موزیک ویدیوها

موزیک ویدیوها به کمک تصاویر و صحنه های اکشن، ترکیب هنرمندانه صدا و تصویر، افکت های ویژه صوتی و بصری، پس زمینه های جذاب، رنگ، نور و… می توانند از قابلیت بالایی برای جذب مخاطبان و به اشتراک گذاری ویدیو برخوردار شوند. سفارش ساخت ویژوال افکت برای موزیک ویدیو و استفاده از ایده ها، خط داستانی و سناریوهای خلاقانه می تواند به برندسازی شخصی هنرمند و ایجاد تاثیر عمیق در ذهن و روح مخاطب بیانجامد و اثری هنری و چشمگیری را خلق کند.

مستندات

در تولید مستندات علمی، اجتماعی، تاریخی و… از جلوه های ویژه می توان برای به تصویر کشیدن مفاهیم و وقایع پیچیده و پر جزئیات استفاده کرد. استفاده از تکنیک های تصویری پیشرفته، تصویربرداری 360 درجه، جلوه های ویژه صوتی و بصری در تولید فیلم های مستند موجب غنی تر کردن محتوا و و ارتقا کیفیت و اثرگذاری آن می شود.

جلوه های ویژه با افق ایرانیان

خدمات جلوه های ویژه را به چه کسی بسپاریم؟

شرکت افق ایرانیان با برخورداری از یک تیم حرفه ای در حوزه جلوه های بصری این توانایی را دارد تا تمامی نیازهای کسب و کارهای مختلف را در این زمینه به خوبی مرتفع نماید. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با جلوه های ویژه و نحوه ثبت سفارش با کارشناسان ما در افق ایرانیان تماس بگیرید.

جهت دریافت مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید.

ارتباط با ما
لوگو آژانس تبلبغاتی و برندینگ افق ایرانیان
جمع بندی

سخن پایانی

جلوه های ویژه، مجموعه ای از تکنیک هایی هستند که می توان نماهای غیر معمول و جادویی را به کمک آن ها ایجاد کرد و تماشاگر را محو فیلم نمود و به وجد آورد. برای ساخت محتواهای ویدیویی خوب و به یاد ماندنی نمی توان نقش برجسته جلوه های ویژه را انکار کرد. به کمک این جلوه ها علاوه بر تجربه بصری و احساسی مخاطب، رضایت او جلب شده و به محصول علاقمند خواهد شد.

با استفاده از سفارش جلوه های ویژه می توان ویدیویی تولید کرد که جلب توجه کند و منحصر به فرد و متمایز باشد. شرکت افق ایرانیان به پشتوانه نیروهای متخصص و مجرب و همچنین امکانات مختلف قادر به ساخت انواع جلوه های ویژه بصورت حرفه ای و متناسب با نیازها و بودجه کسب و کارها است. در این مجموعه توانایی فنی بالایی برای ساخت انواع مدلسازی های سه بعدی آبجکت ها و موجودات، ترکینگ، روتوسکوپی، ریگ بندی، شبیه سازی مایعات، دود، آتش، تاثیرات جوی و… وجود دارد.

سوالات پرتکرار

سوالات متداول

قیمت جلوه های ویژه به نوع آن و مدت زمانی که برای ساخت صرف می شود، بستگی دارد. اگر حجم و جزئیات کار زیاد باشد و از تکنیک های پیچیده تر استفاده شود بر هزینه نهایی تاثیر خواهد گذاشت. گاهی بنا به نیاز، لازم است همزمان از چندین تخصص و نرم افزار مختلف برای تکمیل پروژه استفاده گردد که همه این موارد بر قیمت نهایی پروژه تاثیر دارند.

سفارش جلوه های ویژه بصری علاوه بر اینکه موجب غنی تر شدن و جذابیت ویدیوها می شود، می تواند رضایت و نظر مثبت مخاطب را جلب کند. این ویدیوها تاثیر عمیقی بر ذهن مخاطب برجای می گذارند و برای برندینگ، فرآیندهای بازاریابی، تبلیغات و حرفه ای جلوه نمودن برندها بسیار موفق عمل می کنند. علاوه بر این پیاده سازی ایده ها به کمک جلوه های ویژه سرعت و دقت بالایی به همراه دارد، در عین حال که موجب صرفه جویی در هزینه های جانبی خواهد شد. 

نرم افزارهای زیادی برای ساخت جلوه های ویژه به کار می روند که از جمله مهم ترین و پرکاربردترین آن ها می توان به  Autodesk Maya، Adobe After Effects، Blender، ZBrush، Cinema 4D، Houdini و… اشاره کرد.

اصلی ترین تفاوت جلوه های ویژه و انیمیشن در این است که جلوه های بصری با هدف ایجاد یک تصویر واقعی صورت می گیرد اما انیمیشن در راستای ایجاد یک فضای فانتزی و کارتونی است. 

نرم افزارهای مختلفی وجود دارند که با استفاده از آنها می توان جلوه های بصری را خلق کرد؛ این که از چه ابزاری استفاده شود، بستگی به نوع کار  خروجی و هدف کارفرما دارد. 

4 پاسخ

    1. سلام و درود
      برای ساخت جلوه های ویژه حرفه ای می تونید از نرم افزارهای MayaT Nuke, Blender, Houdini و Zbrush استفاده کنید.

    1. جلوه های بصری یکی از زیرشاخه های جلوه های ویژه به حساب می آید. برای بررسی بیشتر می توانید بخش انواع جلوه های ویژه را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *