آیکون خط ستاره دار
اهمیت طراحی لوگو در کسب وکارها

اهمیت طراحی لوگو برای کسب و کارها

کسب و کارها و فعالیت های تجاری بدون داشتن لوگو قادر به ساخت هویت مشخص و متمایز برای خود نیستند. برای اینکه یک برند از میان صدها رقیب قابل شناسایی باشد، باید لوگوی اختصاصی و منحصر به فرد خود را داشته باشد. لوگو به عنوان یکی از مهم ترین اجزای شناسنامه یک فعالیت تجاری محسوب می شود که نقش پررنگی در موفقیت فعالیت های برندینگ ایفا می کند. در ادامه به تعدادی از مزایای طراحی لوگو در ارومیه اشاره خواهد شد.

به کمک لوگو، فعالیت های کاری اعتبار، اصالت و ارزش پیدا می کنند. لوگوها آنقدر مهم هستند که حتی می توان با دیدن یک لوگوی ناشناس، ناخودآگاه حس مثبت و کنجکاوی نسبت به شناخت بیشتر و تعامل با برند را در افراد ایجاد کرد. 

لوگو چیست؟

لوگو یک نماد گرافیکی است و از آن به عنوان نشان تجاری جهت معرفی و نمایاندن شرکت ها، کسب و کارها و افراد استفاده می شود. آرم تجاری می تواند به شکل نماد، تصویر، حروف و یا ترکیبی از این موارد باشد. به وسیله لوگو ماهیت، اهداف، ویژگی ها و نوع کالا یا خدمات به شکل بهتر و حرفه ای تری به مخاطبان نمایش داده می شود. 

از آنجایی که لوگو یک نماد بصری است، می تواند در ذهن بیننده حک شده و ماندگاری بالایی داشته باشد. میتوان گفت که لوگو بخشی از کسب و کار و شخصیت بصری برند می باشد و افراد با دیدن لوگو سریعا برند را به خاطر می آورند. در واقع یک لوگوی خاص و چشم نواز نقش پررنگی در محبوبیت یک برند ایفا می کند.

هماهنگی با خصوصیات برند، ماندگاری، وضوح، سادگی و انسجام بصری از جمله ویژگی های مورد توجه برای طراحی یک لوگوی خوب است. 

اهمیت لوگو برای کسب و کارها

اهمیت طراحی لوگو برای کسب و کارها به طور خلاصه به شرح زیر است:

 • نقش مهمی در توسعه مشاغل، جذب مشتریان و افزایش فروش دارد.
 • می تواند اطلاعات کلیدی یک برند را به بهترین نحو ارائه کند.
 • با توجه به اینکه کسب و کارها حدود دو الی سه ثانیه برای جلب توجه افراد فرصت دارند؛ لوگو یک ابزار بسیار موثر و کارآمد برای این امر است.
 • هویت و رسمیت بخشیدن به یک فعالیت تجاری بدون لوگو بسیار سخت خواهد بود.
 • در تصمیم گیری، طرز تفکر و نحوه نگاه مخاطبان به برند اثر دارد.
 • هویت یک فعالیت تجاری را انحصاری و متمایز می کند.
 • لوگو حرفه ای فعالیت های تبلیغ و بازاریابی در رسانه های مختلف را بهبود می دهد.

برندینگ زمانی موفق خواهد بود که بتواند بر احساسات مخاطبان خود تاثیر بگذارد و آن ها را به سمت خود جذب کند. اهمیت طراحی لوگو به عنوان بخشی از برند و نماینده تجارت شما نقش بسیار مهمی دارد. چند مورد از مزایای طراحی لوگو و تاثیر آن بر رشد و ارتقا برند:

 • سهولت در آگاهی از برند، یادآوری، تمایز برند و تشخیص توسط مخاطب
 • انتقال احساسات و همینطور ارزش های مرتبط با نام کسب و کار به مخاطب
 • تبلیغ دائمی با استفاده از لوگو در رسانه های اجتماعی، وب سایت، برچسب محصولات، بسته بندی کالاها و…
اهمیت طراحی لوگو در برندسازی

جلب اعتماد و نمایش جدیت کسب و کار

داشتن لوگو یکی از ابتدایی ترین و ضروری ترین مواردی است که هر کسب و کاری برای شروع فعالیت حرفه ای خود نیاز دارد. یک لوگو متناسب و حرفه ای، شخصیتی قوی و جدی از برند به نمایش می گذارد و جلب اعتماد مخاطبان را نیز در پی دارد. در این حالت، مشتریان کسب و کار را در دسترس، همیشگی، اصیل و با ثبات می بینند.

بیشتر بخوانید: آشنایی با هویت بصری شرکت افق ایرانیان

برداشت اولیه

نشان تجاری به عنوان یکی از اولین نقاط تماس و تعامل مشتریان با کسب و کار است. المان های بصری لوگو مانند رنگ، فونت، خطوط، نمادها و… می تواند برداشت اولیه، ذهنیت و قضاوت خاصی را در رابطه با برند شما در ذهن افراد ایجاد کند. این تصویر اولیه ممکن است سازنده یا مخرب باشد. در نتیجه لوگو بر تصمیمات و افکار مخاطبان نیز اثر می گذارد. 

اگر نشان تجاری نتواند انتظارات و دغدغه های مشتریان خود را برآورده کند یا از طراحی ضعیف و غیر مرتبطی برخوردار باشد، در این صورت مخاطب خود را ناامید کرده و بازخورد خوبی دریافت نخواهد کرد.

شناخته شوید

اهمیت طراحی لوگو مانند ایجاد اثر انگشت است. اگر طراحی لوگو به صورت اصولی و گیرا انجام شود، افراد متقاعد می شوند تا بیشتر با کسب و کار شما آشنا شوند. این موضوع، زمینه مناسبی برای شناخته شدن برند ایجاد می کند. لوگو همچنین برند را در معرض دید قرار می دهد. 

اگر لوگو به چشم کاربر آشنا باشد، از بین نشان های مختلف بلافاصله توسط وی شناسایی و انتخاب می شود. لوگو، کسب و کار را بدون محدودیت جغرافیایی به طیف وسیعی از کاربران هدف معرفی می کند و به این ترتیب برند در صورت مشاهده در هر جایی قابل تشخیص خواهد بود.

مزایای استفاده از لوگو در برندینگ

از جمله مزایای طراحی لوگو و استفاده از آن در برندینگ عبارتند از:

 • مشتریان بالقوه را جذب می کند.
 • به شکل ساده داستان برند را منتقل می کند.
 • بین محصولات، خدمات و هویت شرکت ارتباط برقرار می کند.
 • نام برند ممکن است فراموش شود ولی لوگو خوب به سختی فراموش می شود.
 • احساسات و عواطف مخاطبان را برمی انگیزد و آن ها را به ایجاد ارتباط با آن کسب و کار ترغیب می کند.
 • ارزش و اعتبار محصولات و خدمات را بالا می برد.
 • هویت بصری منسجمی برای برند فراهم می کند.
 • لوگو همواره در حال تبلیغ و معرفی کسب و کار شماست حتی جایی که در آن حضور فیزیکی ندارید.
 • برندینگ، فروش و برجستگی نام تجاری را تقویت می کند.
مزایای استفاده از لوگو در برندینگ

شناساندن هویت برند با طراحی لوگو

لوگو به مخاطبان شما اطلاعات مهمی می دهد از جمله  اینکه شما چه کسی هستید، چه فعالیتی دارید، به چه چیزهایی ارزش می دهید، رسالت شما چیست و …. از مزایای طراحی لوگو برای کسب و کارها می توان گفت که نام تجاری و هویت برند به کمک یک تصویر به خوبی در ذهن مشتریان نقش می‌بندد. این مسئله سبب می شود افراد، کسب و کار را به راحتی و با مشاهده یک نماد تصویری یا کاراکتر خاص به خاطر آورند. اگر در تبلیغات در ارومیه از لوگو بصورت مکرر استفاده شود، تصویر بصری از محصول یا خدمت مرتبط با آن کسب و کار در ذهنیت کاربران حک می شود.

بیشتر بخوانید: برند بوک چیست و راهنمای گام به گام طراحی برند بوک

ایجاد رابطه احساسی مخاطبین با برند

از مزایای طراحی لوگو می توان به توانایی آن در ماندگاری در ذهن مخاطب اشاره کرد. در واقع لوگو امکانی فراهم می کند تا مشتریان عمیقا با برند ارتباط برقرار کنند و نسبت به آن عکس العمل نشان دهند. اگر آرم تجاری به شکل جذاب و گیرا و متناسب با پیام های کلیدی برند و انتظارات مخاطب طراحی شود، این ارتباط به مدت طولانی حفظ خواهد شد. 

نمایش بهتر در تبلیغات و شبکه های اجتماعی

استفاده مداوم لوگو در شبکه های اجتماعی، بنر، ویدئوهای تبلیغاتی، کارت ویزیت و… کسب و کار و برند شما را به خوبی در اذهان بیننده تقویت و همینطور ماندگار می کند. مشاهده مداوم تبلیغ و لوگو باعث آشنایی بیشتر، سهولت در تشخیص و جلب توجه کاربر به آن کسب و کار می شود. علاوه بر این کاربر متوجه می شود که این کسب و کار هویت مشخص داشته و کاملا معتبر است. در حقیقت این مسئله موجب سهولت در جذب مشتریان می شود. 

افزایش سطح انتظارات از برند

بدون داشتن لوگو، تلاش های بازاریابی و برندینگ یک فعالیت تجاری نتیجه مطلوب و عالی نخواهد داشت. علاوه بر این داشتن لوگو حرفه ای و خاص، برند را هم در نظر مشتریان متخصص و متبحر نشان می دهد و سطح انتظارات مصرف کنندگان را از آن کسب و کار افزایش می دهد. اگر برند بتواند توانایی پاسخگویی به انتظارات و نیازهای مشتریان خود را در لوگو بازتاب دهد، تجارت بسیار موفقی خواهد داشت.

نمایش تمایز برند با لوگوی حرفه ای

یکی از مزایای طراحی لوگو، ایجاد تمایز از رقبا و نمایش اختصاصی قابلیت‌ها، مزایای رقابتی و ویژگی‌های خاص تجارت شماست. می توان برای طراحی یک لوگوی متفاوت و منحصر به فرد، بصورت خلاقانه از نمادها و مفاهیم مرتبط با همان حوزه فعالیت استفاده کرد یا در صورت امکان از تضادها برای جلب توجه بهره گرفت.

در این حالت، توجه و تمرکز کاربران بر لوگوی شما بیشتر شده و سریع تر می توانند آن را تشخیص دهند. جهت نمایش تمایز و تفاوت شما با رقبا، باید با بکارگیری استراتژی مناسب، وجه تمایز و مزیت های مد نظر را در طراحی لوگو منعکس نمود.

نمایش تمایز برند با لوگوی حرفه ای

ایجاد حس وفاداری به برند با طراحی لوگو حرفه ای

زمانی که مخاطب، برند و لوگوی آن را به دفعات متعدد ببیند، به این باور می رسد که این کسب و کار ارزش بررسی و شناخت بیشتر را دارد. اگر لوگو موفق شود توجه و علاقه مخاطبان را جلب نماید، به احتمال زیاد آن ها را به مشتریان بالفعل و همیشگی تبدیل می کند. ایجاد احساس مثبت در کاربران، اثرات زیادی بر تصمیم‌گیری در مورد خریدهای بعدی و همچنین وفاداری آنها دارد. در نتیجه مشتری این ارتباط محکم خود را حفظ کرده و همواره از میان انتخاب های مختلف به دنبال برند مدنظر خود خواهد بود. 

افزایش جذابیت بصری برند

از دیگر مزایای طراحی لوگو ایجاد جذابیت بصری برند با بکارگیری طرح های شکیل، متناسب و کاربر پسند است. زیبایی و چشم نوازی لوگو عاملی برای جذب مشتری، برانگیختن هیجان، کنجکاوی و برقراری ارتباط عاطفی مخاطب با نام کسب و کار است. هرچقدر لوگو گیرا تر باشد، تصویر ذهنی بهتری در کاربران ایجاد می شود. از طرفی لوگو به سایر ابزارهای بازاریابی و تبلیغاتی مانند بنر، کارت ویزیت، سربرگ، تیزر و… انسجام و یکپارچگی می بخشد که در این صورت از لحاظ بصری نیز شکیل تر و جذاب تر است.

طراحی لوگو در ارومیه

سخن پایانی

در این محتوا اهمیت طراحی لوگو برای کسب و کارها و مزایای فراوان آن بررسی شد. اگر تا به حال برای کسب و کار خود لوگویی طراحی نکرده اید، بهتر است به فکر داشتن یک لوگوی حرفه ای و اصولی باشید. لوگو برای جذب مشتریان جدید، ارتقا جایگاه و به رسمیت شناخته شدن برند یا کسب و کار شما در بازار و در میان مخاطبانتان، اهمیت فوق العاده ای دارد. امروزه وجود لوگو یکی از ضروریات برای موفقیت کسب و کارها و مشاغل است.

داستان و پیام های کلیدی شما باید با استراتژی های هوشمندانه و هدفمند و طراحی حرفه ای و خلاقانه به کاربران منتقل شود. به این منظور استفاده از خدمات تخصصی آژانس های تبلیغاتی و برندینگ و افراد متبحر در این حوزه کاری توصیه می شود. زیرا طراحی لوگو امری پیچیده است که باید با توجه به همه ابعاد و نیازهای تجارت، به بهترین شکل انجام شود.

سوالات متداول

آیا طراحی لوگو برای برندینگ کفایت می کند؟

نه. لوگو ابزاری برای برندینگ است و معادل برند سازی نمی باشد. برندینگ مجموعه ای از فعالیت های مختلف برای ایجاد احساس و ادراک در مخاطبان نسبت به  یک کالا، خدمت، شرکت و… است.

در طراحی یک لوگو کارآمد به چه مواردی باید توجه شود؟

رنگ بندی، تایپوگرافی، سبک طراحی، عناصر و المان های لوگو باید متناسب با نوع فعالیت، نیازها، شناخت دقیق مخاطبان و تحلیل رقبا و وضعیت بازار باشد. لوگو باید ساده، انعطاف پذیر، ماندگار و همینطور هماهنگ با هویت بصری برند باشد.

هزینه طراحی لوگو چقدر است؟

قیمت طراحی لوگو به عوامل مختلفی از قبیل میزان پیچیدگی و جزئیات، تجربه و تخصص طراح، تعداد اصلاحات مورد نیاز، سبک طراحی و… بستگی دارد.

آنچه در این مطلب خواهید خواند
فهرست مطالب
با ما تماس بگیرید؛ خوش‌حال می‌شویم

جهت کسب جزئیات بیشتر و ثبت سفارش با کارشناسان افق ایرانیان در ارتباط باشید. 

کال تو اکشن

2 پاسخ

  1. خیلی ممنونم، لطفا برای دریافت اطلاعات بیشتر با این شماره تماس بگیرید. 09356828487

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

2 پاسخ

  1. خیلی ممنونم، لطفا برای دریافت اطلاعات بیشتر با این شماره تماس بگیرید. 09356828487

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *