آیکون خط ستاره دار
سفارش طراحی تراکت در ارومیه

اصول طراحی تراکت تبلیغاتی

در طراحی تراکت‌های تبلیغاتی، چندین دانش، مهارت و حتی هنر با هم ترکیب می شوند تا یک پیام جذاب و مؤثر در قالب آگهی به مخاطبان انتقال داده شود. این نوع تبلیغات می تواند در زمینه کسب و کار، فروش هر نوع محصول، ارائه خدمات و… به کار گرفته شود.  

با رعایت اصول طراحی تراکت تبلیغاتی امکان ساخت یک تبلیغ بسیار قدرتمند و جذاب به وجود می آید. این اقدام نه تنها موجب جلب توجه بیشتر مخاطبان می‌شود، بلکه به افزایش درآمد و شناخت برند در میان طیف گسترده ای از جامعه دیده شود. در ادامه به چندین نکته از نکات کلیدی طراحی تراکت تبلیغاتی اشاره شده و راهنمایی های لازم ارائه خواهد شد.  

برای سفارش طراحی تراکت در ارومیه می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

چرا طراحی تراکت تبلیغاتی

طراحی تراکت تبلیغاتی یکی از روش های تبلیغاتی فیزیکی است که برای جذب مخاطبین هدف انجام می شود. تراکت های تبلیغاتی در گردهمایی های مهم، سمینارها، همایش ها و… به کار می رود. تراکت تبلیغاتی یکی از روشهای ارزان تبلیغات به شمار می رود. 

با طراحی تراکت شما می توانید خدمات، محصولات و برند خود را به مخاطبان معرفی کنید. با توجه به اینکه در حال حاضر تبلیغات آنلاین به شدت مورد توجه قرار گرفته است، افراد زیادی از تبلیغات سنتی و فیزیکی غافل می شوند اما توجه داشته باشید شما با استفاده از تراکت تبلیغاتی می توانید تخفیفات جدید و برخی موارد را به مشتریان معرفی کنید. همچنین قیمت به صرفه این نوع تبلیغات یک نکته مثبت دیگر آن است. 

نهایتا به این موضوع توجه داشته باشید که با رعایت اصول طراحی تراکت تبلیغاتی شما می توانید با صرف یک هزینه مناسب خدمات و محصولات خود را به طیف وسیعی از مخاطبان هدف خود معرفی کنید.

آشنایی با خدمات طراحی گرافیک افق ایرانیان: طراحی کاتالوگ در ارومیه

نکات مهم در طراحی تراکت تبلیغاتی 

تراکت‌ها به عنوان یکی از موثرترین و حتی ماندگارترین نوع تبلیغ، جایگاه ویژه‌ای در زمینه تبلیغات کسب نموده اند.

این نوع تبلیغ با توجه به اینکه روی برگه طراحی می شود، از نظر تولید حجم بالایی دارد. اما قیمت خدماتی آن نسبت به سایر انواع تبلیغات بسیار مناسب است.

در طراحی تراکت‌های تبلیغاتی، دقت به چند مورد اساس کار است تا آگهی جذاب و مؤثری تولید شود. در کل، تراکت تبلیغاتی باید به گونه‌ای باشد که در دید اول مخاطب را به خود جلب کند و سپس آن را به خواندن محتوا ترغیب نماید. در ادامه به چند نکته اساسی در این زمینه اشاره خواهیم کرد.  

مطالعه بیشتر: ابعاد و سایز استاندارد کارت ویزیت

شناسایی مخاطبین 

در این نوع تبلیغ شناسایی مخاطبان بسیار حائز اهمیت است به گونه ای که می توان گفت بخش غالبی از موفقیت ها در این حوزه به همین موضوع بستگی دارد. بنابراین، در این زمینه به چند نکته اساسی نیازمندیم:

 • تعیین دقیق گروه هدف
 • شناخت (علایق، نیازها، هدف ها و…) این جامعه آماری
 • بررسی و شناخت ویژگی های جمعیتی این گروه همانند سن،شغل، محل زندگی و… 
 • استفاده از زبان و گویش مخاطب 

تعیین هدف

قبل از شروع هر کاری اولین قدم تعین هدف یا اهداف آن کار است. تراکت نیز می توان با اهداف مختلفی طراحی شود و برای این طراحی مشخص کردن اهداف به دستیابی به اهداف مدنظر کمک شایانی می کند. اگر شما با طراحی تراکت به دنبال معرفی خدمات و یا محصولات خود هستید؛ این موضوع باید خیلی دقیق در تراکت شما مشخص شود. اگر هدفتان از طراحی تراکت تبلیغ یک رویداد ویژه یا تخفیف است حتما باید از المان های بصری خاص آن استفاده شود.

تصاویر 

یکی از موثرترین اجزای تراکت تصاویر موجود در آن است. انتخاب تصاویر درست و مناسب در تراکت می تواند به اثرگذاری و جذابیت طراحی تراکت شما کمک شایانی کند.

استفاده از پالت های رنگی مناسب  

یکی از نکات کلیدی طراحی تراکت تبلیغاتی، استفاده از پالت های رنگی مناسب می باشد که بسیار مؤثر است. از جمله اثرات به کارگیری پالت رنگ مناسب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. جلب توجه مخاطبان: رنگ های جذاب و هماهنگ با یکدیگر می توانند نظر مخاطب را جلب کنند.
 2. انتقال احساسات خاص با استفاده از رنگ ها: بطور مثال از رنگ قرمز میتوان به منظور انتقال انرژی استفاده کرد.
 3. ماندگاری بیشتر در حافظه و تأثیر بصری: ترکیب رنگی مناسب می تواند مدت ماندگاری مطلب را در حافظه افزایش دهد. 
قیمت و سفارش طراحی تراکت در ارومیه

حالت های رنگی

یکی از نکاتی که در رنگ های تراکت ها مهم است؛ فرمت رنگی به کار رفته در طراحی و در نهایت چاپ تراکت تبلیغاتی است. گاهی اوقات طراحان از فرمت رنگی RGB استفاده می کنند و مشکل این است که این فرمت رنگی مناسب چاپ نیست. بهترین فرمت رنگی برای چاپ CMYK است؛ این فرمت رنگی مخفف کلمات زرد، سرخابی، فیروزه ای و سیاه است. 

این فرمت رنگی از فرمت RGB برای چاپ بهتر است؛ متاسفانه رنگهای RGB در چاپ امکان تولید ندارند. بنابراین برای حفظ کیفیت چاپ حتما از فرمت رنگی CMYK استفاده کنید.

استفاده از المان های بصری مناسب 

همانگونه که میدانیم یکی از اصول طراحی تراکت تبلیغاتی،استفاده صحیح از المان های بصری می باشد. این المان ها به اشکال هندسی و تصاویری اشاره دارند که در طراحی تراکت ها به کار می روند. نکته حائز اهمیت در به کارگیری این المان ها آن است که هر کدام باید در جای مناسب خود و با نهایت دقت درج گردد.

ضمن توجه به المان ها باید دقت کرد تا فضای تراکت بیش از حد شلوغ نشود، زیرا ممکن است توجه مخاطب را جلب نکند و حتی موجب فرار او گردد. 

مطالعه بیشتر: اهمیت طراحی لوگو برای کسب و کارها

استفاده از فونت خوانا 

در راستای راهنمای طراحی تراکت تبلیغاتی، باید به استفاده از فونت خوانا در نوشتن متن تراکت نیز توجه کرد. استفاده از یک فونت خوانا چندین مزیت در تراکت تبلیغاتی خواهد داشت. از جمله می توان گفت که هرچه محتوا با فونتی خوانا نوشته شود، مخاطب به درستی می تواند مضمون تبلیغ شما را درک نماید. تراکت اولین تعامل را بین شما و مخاطبان برقرار می کند. به طور مثال اگر شما یک فروشگاه اسباب بازی دارید و میخواهید تبلیغات تراکتی انجام دهید، می توانید از فونت جوان (فونت جوان پسند و پویا) برای این آگهی استفاده نمایید.     

تعیین نقطه کانونی تراکت 

نقطه کانونی همان بخشی است که اگر متن یا شعار تبلیغاتی در آن قسمت قرار نگیرد، مخاطب آن را ندیده و در نگاه اول جذب نخواهد شد. نقطه کانونی در تراکت، پیام اساسی آگهی را با سرعت و در نهایت شفافیت به مخاطبان انتقال می دهد. 

تیتر و عنوان جذاب 

یکی از اصلی ترین اصول طراحی تراکت تبلیغاتی، انتخاب تیتر و عنوان جذاب می باشد. این عنوان باید یک پل مؤثر بین نیازهای مخاطبان و محصول، خدمات و یا کسب و کار مورد نظر شما باشد. تیتر و عنوان جذاب شور و اشتیاق را در مخاطب برانگیخته و او را تشویق به ادامه خواندن متن می کند.

استفاده از محتواهای مفید و مختصر 

از نکات کلیدی طراحی تراکت تبلیغاتی می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • محتوای شما باید کوتاه بوده و به سرعت هم پیام شما را به مخاطب انتقال دهد. 
 • محتوای کوتاه و در عین حال مفید، مخاطب را ترغیب به ادامه خواندن می کند.
 • محتوای مختصر و مفید، بدون هیچ ابهام و یا پیچیدگی باعث می شود تا مخاطب به بهترین شکل ممکن، مضمون تبلیغ را درک نماید. 

ذکر اطلاعات اصلی (شماره تماس، ادرس و…) 

یکی از مواردی که در اصول طراحی تراکت تبلیغاتی باید در نظر گرفت، ذکر اطلاعاتی اصلی همچون آدرس محل کار، نشانی سایت، شبکه های مجازی فعال، شماره تماس و… است. افزودن این اطلاعات به تراکت موجب می شود تا مخاطب حس امنیت نموده و بتواند به خدمات شما اعتماد کند.

بولد کردن محتواهای ضروری (تخفیفات و…) 

از مواردی که باید در راهنمای طراحی تراکت تبلیغاتی مدنظر قرار دهید؛ بولد کردن محتواهای ضروری مانند تخفیفات، قرعه کشی ها، اهدای جوایز به اولین خریداران و… می باشد. انجام این کار چندین مزیت مهم خواهد داشت من جمله: 

 1. تشویق کردن مخاطب به خرید سریع
 2. افزایش دقت و خوانایی قسمت های مهم متن
 3. اثرگذاری هرچه بیشتر تبلیغات در ذهن مخاطب
 4. و… 

چیدمان درست و اصولی (قانون یک سوم) 

یکی از قواعد اساسی مهم در چیدمان تراکت تبلیغاتی قانون یک سوم می باشد. این قاعده به معنای تعادل و هماهنگی میان تصاویر، متن و فضای بلااستفاده یا خالی در آگهی است. در این اصل باید توزیع تصاویر و متن با تعادل و تراز برقرار شود. همه تصاویر و یا تمامی متن در یک قسمت قرار نگیرند. رعایت نکردن این موارد به کاهش دقت خواننده یا خسته شدن آن و… منجر شده و نتیجه خوشایندی در پی نخواهد داشت.  

استفاده اصولی و بهینه از فضایی سفید  

منظور از استفاده اصولی و بهینه از فضای سفید یعنی استفاده هوشمندانه از فضاهای خالی و بلااستفاده. این عمل چندین مزیت مهم برای تراکت دارد که عبارتند از:

 •  استفاده صحیح از متن ها، المان ها و موارد دیگر در جای خود و باقی نماندن فضای سفید بی ارزش در آگهی.
 • ایجاد تعادل و هماهنگی در بین چیدمان و رفع احساس شلوغی از دید مخاطب
 • اثبات حرفه ای بودن در طراحی تراکت با حفظ نظم و تمیزی آن 
 • و…  

انتخاب نوع کاغذ برای چاپ تراکت تبلیغاتی 

برای انتخاب کاغذ جهت چاپ تراکت بهتر است به موارد زیر توجه نمایید:

 1. استفاده از کاغذهای با کیفیت
 2. توجه به جنس کاغذ و موضوع تراکت
 3. استفاده از کاغذ با ضخامت مناسب
 4. استفاده از چاپ های دو رنگ جهت جلب توجه
 5. انتخاب جنس کاغذ مناسب برای خوانایی راحت
 6. و… 
طراحی تراکت در ارومیه

فرمت خروجی فایل تراکت تبلیغاتی 

برای چاپ تراکت، می توان از چندین فرمت خروجی مانند: JPEG، PDF و TIFF استفاده نمود که در این زمینه بهترین فرمت خروجی PDF می باشد. فرمت PDF از انواع تغییرات در فایل نهایی جلوگیری کرده و تضمین کیفیت، دقت در حفظ زیبایی تصاویر و متن را برای صاحب تبلیغ به ارمغان می آورد. 

استفاده از فرمت PDF در مقایسه با سایر فرمت ها راحت تر بوده و نهایتا موجب سهولت در اشتراک گذاری آنلاین نیز خواهد شد.

نحوه سفارش طراحی و چاپ تراکت تبلیغاتی از افق ایرانیان 

در صورت تمایل برای دریافت مشاوره رایگان جهت سفارش طراحی و چاپ تراکت تبلیغاتی از مجموعه افق ایرانیان می توانید با شماره 09356828487 تماس حاصل نمایید. 

پس از ثبت سفارش، متخصصان ما در دپارتمان طراحی گرافیک نیازهای شما را بررسی خواهند کرد و در نهایت طرحی منظم، با رعایت اصول استاندارد و همراه با خلاقیت به شما ارائه خواهند داد.

سخن پایانی 

در این مطلب سعی کردیم به بررسی چندین مورد از اصول طراحی تراکت تبلیغاتی بپردازیم. رعایت این قواعد امری اساسی است که تاثیر بسزایی در جذب مخاطب و انتقال پیام دارد.

انتخاب تصاویر جذاب و گرافیک متناسب با محتوا یکی از اولین مواردی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. همچنین، استفاده از فونت‌های متناسب با مضمون تراکت، خوانایی متن را افزایش می‌دهد. حفظ تعادل و تناسب بین عناصر گرافیکی و متن نیز در جای خود مهم است. استفاده از پالت های رنگی در شناخت احساسات و نیاز مخاطب موثر می باشد. همچنین، توجه به فرمت خروجی با انتخاب مناسب‌ترین گزینه مانند PDF، اطمینان از حفظ کیفیت تصاویر و جلوگیری از اشکالات در چاپ را فراهم می‌کند.

بنابراین در حالت کلی طراحی تراکت تبلیغاتی با رعایت این اصول، می‌تواند به یک تبلیغ قدرتمند برای جلب نظر و جذب مشتری موثر باشد.

مطالعه بیشتر: لوگو مینیمال

سوالات متداول 

در راهنمای طراحی تراکت تبلیغاتی، چه مواردی برای جذابیت بیشتر در گرافیک و تصاویر پیشنهاد می شود؟

تصاویر باید متناسب با محتوا بوده و جذاب باشد. همچنین بین متن و تصاویر نیز هماهنگی وجود داشته باشد.از چندین رنگ متفاوت در گرافیک و تصاویر استفاده شود.

در انتخاب تیتر یا عنوان برای تراکت  چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

تیتر باید جذاب، مختصر، مفید و نمایانگر محتوا در یک دید باشد. یعنی مخاطب بتواند با یک نگاه به تیتر،به موضوع محتوا یا تبلیغ پی ببرد. این کار باعث می شود تا سردرگمی در مخاطب به کمترین حد ممکن برسد. 

چرا باید متن یک تراکت تبلیغاتی حاوی مطالب مختصر و مفید باشد؟

از  نکات کلیدی طراحی تراکت تبلیغاتی مختصر و مفید بودن متن است زیرا در این حالت مخاطب سریعتر جذب می گردد و زمان زیادی را هدر نمی دهد. در حقیقت می توان گفت تصمیم گیری به سریع ترین شکل انجام می گیرد.

چرا طراحی تراکت دو طرفه از یک طرفه مقرون به صرفه تر است؟

در نگاه اول به دلیل هزینه های چاپ و طراحی، تراکت یک طرفه قیمت پایین تری دارد. اما به دلیل ارائه اطلاعات و جزییات بیشتر می تواند برای متقاعدسازی مشتری موثرتر باشد و در نتیجه مقروه به صرفه تر به حساب آید.

آنچه در این مطلب خواهید خواند
فهرست مطالب
با ما تماس بگیرید؛ خوش‌حال می‌شویم

جهت کسب جزئیات بیشتر و ثبت سفارش با کارشناسان افق ایرانیان در ارتباط باشید. 

کال تو اکشن

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *