آیکون خط ستاره دار
تصویر گرافیکی از یه مرد زن در حال آماده سازی محتوا

بریف محتوا چیست؟ 

یکی از اساسی ترین مهارت ها در حیطه تولید محتوا، ساخت بریف محتوا است. این ساختار توانایی آن را دارد تا به شکلی کاملا خلاصه شده و البته واضح، اطلاعات بسیار مهمی را در مورد یک یا چندین بخش مختلف ارائه دهد. Content Brief همچون نقشه راه عمل می کند، زیرا نشان دهنده راه بوده و علاوه بر آن حاوی اطلاعات بسیار مهمی برای محتوا نویس می باشد. در صورتی که بریف کانتنت ها به‌ درستی نگارش شوند، توانایی آن را خواهند داشت تا به برندسازی هرچه بهتر کسب و کار، انتقال راحت پیام به مخاطبین هدف، جذب مشتری، افزایش درآمد و… کمک کنند.

در ادامه مطلب سعی خواهیم کرد تا با این سندها بیشتر آشنا شویم و نکات بسیار مهمی را راجع به نگارش آنها ذکر کنیم که به بهترین شکل ممکن با آنها آشنا شوید.

مطالعه بیشتر: چگونه سئو سایت را بالا ببریم؟

منظور از بریف محتوایی

یکی از لوازم ضروری برای تولیدکنندگان محتوا، بریف محتوا است. Content Brief به وسیله استراتژیست ها ایجاد می گردد که در واقع به عنوان خلاصه محتوا عمل می کند و کمک حال نویسنده می باشد تا محتوای عالی، با کیفیت و هم راستا با هدف کسب و کار تولید شود. این سند شامل مجموعه ای از اطلاعات همچون طیف مخاطبان، سبک ساختاری، لحن مورد نظر، اهداف، کلمات کلیدی، تکنیک‌ های مختلف سئو و… است. در واقع منظور از بریف کانتنت ایجاد ساختاری مناسب برای تهیه مطلب با کیفیتی بالا است. این متن به عنوان یک نقطه مرجع برای محتوا نویسان عمل کرده و کمک می کند تا خروجی کار بسیار عالی متناسب با انتظارات مشتری تولید گردد. می توان گفت بریف ها پل ارتباطی بین نویسندگان و مشتریان می باشند، در نتیجه برای رسیدن به مقصد باید از روی آنها رد شد.

تصویر گرافیکی یک کرد و زن در حال نشان دادن محتوا با فلش

ویژگی های اصلی بریف محتوا

ویژگی های اصلی بریف محتوایی خوب شفافیت، واضح بودن، سادگی و کوتاهی جملات است. پرهیز از هجو گویی و عدم استفاده از کلمات و افعال سخت، از دیگر فاکتور های بریف محتوا مناسب است. مجموع این ویژگی ها کمک می کند تا محتوا نویس ها متنی جامع تهیه کنند که نیازی به بازنویسی های چندین باره نیز نداشته باشد. 

ویژگی های مهم بریف محتوا در ادامه آورده شده است.

وجود اهداف روشن و واضح

بریف محتوایی یک ویژگی بسیار مهم دارد و آن وجود اهداف روشن و واضح است. نویسندگان محتوا می توانند به وسیله اهداف دقیق و روشن، راحت تر با هدف محتوا آشنا شوند، سپس دریابند که چه محتوایی باید ایجاد گردد که به بهترین شکل ممکن با اهداف محتوا هماهنگ باشد؛ در نهایت می توانند هر چه بهتر و سریعتر در مسیر موفقیت گام بردارند. 

شناسایی مخاطبین هدف

گام دوم شناسایی مخاطبین هدف است. با این کار می توان رده سنی، جنس مخاطب، میزان دانش، علایق، نیازها و موارد دیگر را مشخص نمود. سپس محتوایی ارزشمند و متناسب با این موارد تهیه و منتشر کرد. به طور مثال محتوایی که برای کودکان نوشته می شود، در مقابل محتوای نگارش شده درباره علم پزشکی، متفاوت است. در نهایت محتوایی که هم راستا با علایق و نیاز مخاطبان است مورد توجه قرار خواهد گرفت. 

بولد کردن پیام برند 

متن باید بتواند به بهترین شکل ممکن پیام خود را به مخاطبان هدف خود برساند. یکی از راه هایی که کمک فراوانی به موفقیت این کار می کند، بولد کردن پیام برند، هایلایت کردن، تغییر رنگ و… است. انجام این کار سبب خواهد شد تا پیام محتوا، در ذهن مخاطب به بهترین شکل ممکن ماندگار گردد.

توجه به دستورالعمل های کسب و کار

هر برند و یا کسب و کاری دستورالعمل های مخصوص به خود را دارد، در نتیجه محتواهای تولیدی نیز باید از این دستورالعمل ها پیروی کنند. باید لحن، سبک، پیام برند و… مطابق با نوع کسب و کار یا برند تهیه شود. انجام این کار باعث می شود تا محتوای تهیه شده با تصویر کلی برند، مطابق باشد و بتواند پیام بریف کانتنت را به درستی منتقل کند. 

تصویر گرافیکی یک مرد و زن در حال بررسی محتوا

تعیین نوع و فرمت محتوا

از دیگر ویژگی های خاص محتوا، تعیین نوع و فرمت محتوا است که باید به شکلی کاملا دقیق انجام گیرد تا اثربخش بوده و حتی تاثیر خود را چندین برابر نماید. باید مشخص شود که محتوا به صورت صوتی، متنی یا تصویری تهیه خواهد شد، در صورت تصویری بودن دارای زیرنویس خواهد بود یا خیر. این کار سبب می شود تا تولید کننده محتوا را درست قالب بندی نماید.

مشخص بودن کلمات کلیدی 

در بریف ها کلمات کلیدی پوشش داده می شود که با پیام اصلی محتوا مرتبط باشد، این کار موجب می شود تا موتورهای خزنده گوگل واکنش مثبت نشان دهند و رتبه سایت افزایش پیدا کند. همچنین باید در بریف ها بر روی کلماتی مانور داده شود که مخاطب هدف، بیشترین سرچ گوگل را درباره آن می کند. علاوه بر این تعداد کلمات کلیدی استفاده شده نیز در داخل یک محتوا مهم است، زیرا باید متناسب با حجم کلی نوشته باشد، در این صورت نویسنده می تواند متنی با کیفیت عالی را نگارش کند.

تعیین زمان تحویل

این قسمت یکی از اساسی ترین بخش های بریف محتوا است. اگر زمان تحویل پروژه در داخل بریف مشخص باشد، محتوا نویس زمان خود را بهتر مدیریت خواهد کرد تا خروجی نهایی از محتوا به موقع به دست کارفرما برسد. ممکن است برخی از محتواها مخصوص زمان خاصی باشند و پس از گذشت آن استفاده از آنها عملا بی نتیجه باشد، بنابراین تعیین زمان تحویل بسیار مهم است. 

وجود اقدام به عمل

از دیگر ویژگی های بریف محتوا، ترغیب مخاطب به انجام کار خاصی همچون ارسال ایمیل، پر کردن فرمی خاص، تماس گرفتن و… است. با انجام این کارها از سمت کارفرما می توان بهتر با ذهنیت وی آشنا شده و میزان خطاها را به شکل چشمگیری کاهش داد. در واقع با کمک این موارد تمامی انتظارات و پیشنهادات کسب و کار مشخص می گردد و متناسب با آن محتوای با کیفیت بالا ارائه می شود؛ از این رو باید کال تو اکشنی متناسب با هر محتوا در بریف ها قرار داده شود.  

تصویر گرافیکی از یک مرد و دو زن در نگارش و بررسی متن

دلایل اصلی اهمیت بریف محتوا

Content Brief، دقیقا همانند نقشه راه عمل می کند. این خلاصه محتوا به نویسندگان خط فکری دقیقی ارائه می دهد. در نهایت خروجی به دست آمده با بریف محتوایی چک می گردد تا هماهنگ باشد و بتواند اهداف و انتظارات کاربران را برآورده کند.

در ادامه به چندین دلیل اصلی اهمیت بریف محتوا پرداخته شده است. 

 • صرفه جویی در زمان و هزینه ها: اصلی ترین اهمیت بریف محتوا صرفه جویی کردن در زمان و هزینه های اضافی است، زیرا از بازنویسی های چندباره جلوگیری می شود. همچنین این چارت به نویسنده کمک می کند تا تایم خود را مدیریت کرده و در سریع ترین زمان ممکن آن را تحویل دهد. علاوه بر این محتوانویس بر اساس دستورالعمل‌ها پیش می رود و هزینه اضافی برای بازبینی مجدد صورت نمی گیرد.
 • بهبود دائمی کیفیت محتوا: وقتی متن متناسب با بریف نوشته می شود به تمامی جزئیات و موارد لازم در محتوا پرداخته می شود و همین موضوع کیفیت محتوا را تضمین می کند. 

در ضمن با توجه به اینکه راهنمایی های لازم درباره سبک محتوا، لحن، ساختار و… در بریف مشخص است؛ خروجی نهایی مناسب خواهد بود.

 • امکان تسهیل ارتباطی کارفرما و محتوانویس: از اصلی ترین اهمیت های بریف، امکان تسهیل ارتباطی کارفرما و محتوانویس است. در واقع این چارت ها نوعی پل ارتباطی و نقطه شروع بین دو طرف محسوب می شوند. این سندها اهداف و انتظارات را کاملا مشخص می کنند و باعث می شوند تا هر دو طرف به یک جهت حرکت کرده و عالی ترین نتیجه را کسب نمایند. 
 • برندسازی بهتر: بریف ها ابزاری قدرتمندی در برندسازی می باشند. دلایلی که از بریف محتوایی برای برند سازی و حتی بهینه سازی برند استفاده می شود، عبارتند از: افزایش آگاهی برند، برجسته کردن نقاط قوت محصول یا برند، برانگیختن علاقه و تحریک ذهن کاربر و…

علاوه بر این بریف ها با ساختار هدفمند و منظمی که دارند، می توانند سبب افزایش رتبه سایت شوند. این خلاصه محتواها به نویسنده اطلاعات دقیقی از کسب و کار ارائه می دهند، در نتیجه همین موضوع منجر می شود تا تولید محتوا در راستای اهداف برند حرکت کند. در آخر تمامی این موارد به برندسازی بهتر و موثرتر کسب و کار کمک می کند.

مطالعه بیشتر: اهمیت استراتژی محتوایی برای کسب و کارها

نکات مهم در نگارش بریف با کیفیت 

ابتدا باید توجه کنید که هیچ قالب و فرم یکسانی برای نوشتن بریف محتوایی وجود ندارد؛ در واقع شاکله کلی باید رعایت شود اما می توانید با هر قالبی این سندها را تهیه نمایید. برای نگارش های اولیه می توان از الگوهای بیشماری که در گوگل وجود دارند، استفاده کرد. اصلی ترین نکته ای که باید رعایت گردد کوتاه و واضح بودن متن های کلیدی در بریف ها است. تا حد امکان باید از اصطلاحات سخت خودداری شود اما در صورتی که لازم است تا اصطلاح خاصی ذکر شود باید داخل پرانتز منظور از آن کاملا شفاف توضیح داده شود. علاوه بر آن باید توجه کنید که کدام موارد از اهمیت بالایی برخوردارند و به این ترتیب دسته بندی لازم انجام شود. موارد مهم دیگر در ادامه توضیح داده شده است. 

 • توجه به کیفیت محتوا: اولین و موثرترین گام در نگارش بریف کانتنت، توجه به کیفیت محتوا است. در این حالت نباید از جملات هجو در متن استفاده کرد. کلمات و جملات به کار رفته باید مختصر، واضح، شفاف باشند تا در کوتاه ترین زمان ممکن پیام محتوا به مخاطبان منتقل شود.
 • شناخت پیام اصلی محتوا: قبل از نگارش بریف باید شناخت کاملی از ایده اصلی مطلب داشته باشید و پیام خلاصه محتوا را به صورت کاملا واضح و شفاف به کاربر منتقل کنید.  
 • به کارگیری عناوین جذاب: عناوین جذاب و مناسب می تواند توجه مخاطبین هدف و حتی خارج از آنها را نیز به خود جلب کند. عبارات جذاب و مهیج این توانایی را دارند که کنجکاوی مخاطبان را ترغیب کرده و آنان را علاقمند به مطالعه ادامه مطالب نمایند.
 • کاربرد تصاویر و گرافیک ها: افزودن تصاویر و گرافیک ها سبب کامل تر شدن، افزایش کیفیت محتوا و جذابیت آن می شود. نکته مهم آن است که تصاویر و گرافیک استفاده شده باید مرتبط با محتوا باشند تا بتوانند به بهترین شکل ممکن پیام اصلی را برسانند.
 • حفظ یکنواختی محتوا: امکان دارد بریف دارای چندین بخش گوناگون باشد، حفط طرح و استایل content brief در این موارد از اهمیت بالایی برخوردار است.
 • توجه به سئو محتوا: نکته بسیار مهم دیگر در نگارش بریف با کیفیت، توجه به سئو محتوا است. کوتاهی بریف محتوا به این معنی نیست که برای موتورهای جستجوگر مهم نمی باشد. به کار گیری کلمات کلیدی مناسب و توجه به تگ های هدینگ، همچنین تعداد کلمات استفاده شده می تواند در افزایش و بهبود سئو سایت تاثیر بسزایی داشته باشد. 
 • ویرایش و اصلاح: آخرین گام بسیار مهم در نگارش بریف محتوا دقت فراوان در ویرایش و اصلاح محتوای نوشته شده است. شما باید قبل از منتشر کردن Content Brief، تمامی مطالب درج شده در آن را با دقت چک نموده و در صورت نیاز به ویرایش، اصلاح کنید. باید اطمینان کافی داشته باشید که اشتباه نگارشی و دستوری در آن وجود نداشته باشد و محتوا کاملا خوانا و روان باشد. 
تصویر گرافیکی یک مرد که روی متن در رایانه ستاره می گذارد

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی بریف محتوا پرداختیم. همچنین ویژگی های خاص آن از جمله تعیین کردن اهداف روشن و واضح، شناسایی مخاطبین هدف و… را شرح دادیم تا به بهترین شکل ممکن با این خلاصه محتواها آشنا شوید. با رعایت کردن نکات بسیار مهمی که در این مطلب ذکر شد، می توان بریف محتوایی ساختارمند را تهیه کرده و بازدهی کسب و کار خود را افزایش داد. هر چه بریف ها بهتر و با کیفیت تر باشند، سبب جذب کاربران بیشتر و افزایش درآمد کسب و کارها خواهند شد.

نکته بسیار مهم آن است که با تهیه این اسناد میزان خطاها در نگارش به حداقل می رسد و منجر به جلوگیری از هزینه های اضافی و اتلاف زمان در اصلاحات می شود. شما می توانید با مطالعه مطالب ذکر شده بریف محتواهای عالی برای کسب و کارهای خود تهیه نمایید. همچنین در این راستا می توانید از متخصصین این حیطه نیز راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

سوالات متداول 

یک بریف محتوای خوب باید دارای چه فاکتورهایی باشد؟

بریف محتوای خوب باید مخاطبان مدنظر خود را مشخص کرده و هم راستا با نیازهای و علاقه آنان حرکت نماید. همچنین باید مانند نقشه راه عالی برای نویسنده عمل نماید تا متنی با کیفیت مطابق با انتظارات کارفرما تولید شود.

سبک و لحن در محتوا باید چگونه باشد؟

سبک و لحن هر محتوا باید دقیقا متناسب با نوع محتوا باشد. به عنوان مثال محتوای تهیه شده برای کودکان با محتوای تهیه شده برای یک کسب و کار خاص متفاوت است. همچنین در نوع سبک و لحن باید نظر کارفرما نیز لحاظ شود، زیرا ممکن است تم خاصی همچون رسمی برای کارفرما از اولویت خاصی برخوردار باشد.

چگونه می توان بریف محتوای متنی تهیه کرد؟

برای اینکار چندین گام مهم وجود دارد. ابتدا باید هدف شناسایی شده و کلمات کلیدی متناسب با آن مشخص شود. سپس باید قالب و ساختار تعیین شود. پس از آن نوبت به اضافه‌ کردن عنوان‌ ها و زیر عنوان‌ ها خواهد رسید. در ادامه باید Call to Action مناسب در نظر گرفته شود تا محتوای عالی تهیه گردد.

آنچه در این مطلب خواهید خواند
فهرست مطالب
با ما تماس بگیرید؛ خوش‌حال می‌شویم

جهت کسب جزئیات بیشتر و ثبت سفارش با کارشناسان افق ایرانیان در ارتباط باشید. 

کال تو اکشن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *