آیکون خط ستاره دار
 • صفحه اصلی
 • سئو
 • کاربرد و اهمیت استراتژی محتوایی برای کسب و کارها چیست؟
اهمیت تدوین استراتژی محتوا

کاربرد و اهمیت استراتژی محتوایی برای کسب و کارها چیست؟

اگر بخواهید در کسب و کار خود و دستیابی به اهداف آن موفق باشید؛ باید یک برنامه منظم و دقیق تهیه کرده و از آن پیروی نمایید. این برنامه می تواند تدوین یک استراتژی محتوایی خوب و متناسب با کسب و کارتان و اهداف آن باشد. هدف این استراتژی، ایجاد محتواهای منسجم، معنادار و جذاب است تا بتواند مخاطبان هدف یک مجموعه را جذب نماید. در ادامه به این می پردازیم که استراتژی محتوا چیست، چه کاربردی دارد و اهمیت استراتژی محتوا چیست؟

استراتژی محتوایی چیست؟  

استراتژی محتوایی فرایند تولید انواع محتوا به وسیله راهنماها و اصول داخلی کسب و کار است. این استراتژی در راستای تامین نیازهای کسب و کار از طریق خلق، توزیع محتوا و جلب رضایت بیشتر تدوین می‌ گردد. حتی ممکن است استراتژی محتوایی صرفا به دنبال اهداف تبلیغاتی نبوده و درصدد ایجاد راه هایی برای برنامه‌ های تولید، مدیریت، ذخیره و توزیع محتوا نیز باشد. این راهبرد به کاربر کمک می کند تا خواسته های خود را از یک محتوا به طور دقیق درک کرده و از همین رو دریابد که چگونه باید محتوای مدنظر خود را تدوین نماید. 

مطالعه بیشتر: چگونه سئو سایت را بالا ببریم؟ ارائه 35 راهکار برای افزایش سئوی سایت

انواع استراتژی محتوایی  

استراتژی محتوایی انواع گوناگونی دارد که می تواند بسته به هدف اصلی متفاوت باشد. در ادامه به چندین نوع تدوین استراتژی محتوایی اشاره شده است.

درونگرا 

در این نوع استراتژی مکالمه با برند یا کسب و کار، از سمت مخاطب شروع می شود. به طور کل اگر فعالیت‌ های انجام داده شما به شکلی باشد که در نخستین بار مخاطب احساس نماید که او به سراغ شما آمده است و شما به سمت او نرفته اید؛ در این حالت نوع استراتژی بازاریابی شما درونگرا یا جاذبه ای خواهد بود. زیرا در واقع با استراتژی که می چینید مشتری را جذب می نماید و او شخصا به محصول یا خدمت مورد نظرش دسترسی پیدا می کند. 

سوالی 

در این نوع استراتژی، چندین سوال پرسیده و سپس به آنها پاسخ داده می شود. که در ادامه چند نوع آورده شده است.

 1. کدام مسئله را باید حل کنیم؟
 2. هدف کسب و کار یا شخص صاحب برند از بازاریابی محتوا چیست؟
 3. و… 

بعد از پاسخ به هر سوال به صورت جداگانه، نوبت به تجزیه و تحلیل آنها می رسد. در آخر نیز نسبت به تحلیل های صورت گرفته از جواب ها یک استراتژی محتوایی مناسب چیده می شود.

تجربی 

هر تعامل با مخاطب یک تجربه محسوب می شود. در این میان استراتژی تجربی قوی ترین ابزاری است که می تواند بهترین تصویر را در ذهن مشتری شکل داده و عالی ترین تجربه را رقم بزند.

این نوع استراتژی محتوایی سبب می شود تا دید بهتری از کسب و کار یا برندتان داشته باشید و همچنین با قدرت بیشتری در انتخاب های کاربران موثر واقع شوید.  

کاربر محور 

استراتژی کاربر محور یک برنامه دقیق در راستای پیشبرد تجربه کاربر مطابق با اهداف کلی برند و شرکت می باشد. استراتژی کاربر محور این امکان را به سازمان خواهد داد تا نیاز مشتریان را به طور کامل درک نموده و در صدد رفع آنها، همسو با دستورالعمل‌ های از پیش تعیین‌ شده شرکت حرکت کنید تا این موارد به بهترین نحو برطرف گردند.

این نوع استراتژی منجر می شود تا شناختی دقیق از نیازهای مشتریان کسب نموده و به مشکلات یا علاقه مندی هایشان توجه شده و با آنالیز آنها محتوایی مناسب ارائه گردد.

تفاوتهای استراتژی محتوا با بازاریابی محتوا 

اغلب افراد و حتی بسیاری از کارشناسان، بازاریابی محتوایی (Content Marketing) و استراتژی محتوایی (Content Strategy) را یکی دانسته و به جای هم استفاده می کنند. در حالی که این دو موضوع متفاوت از یکدیگر می باشند.

همانطور که از نام بازاریابی محتوا مشخص است، تولید محتوا برای اهدافی چون فروش و بازاریابی به کار گرفته می شود. اما استراتژی محتوا ممکن است تبلیغاتی نباشد. در متن های قبل نیز اشاره شد که این استراتژی بیشتر به اصول داخلی و راهنماها می پردازد. در حالی که بازاریابی محتوا موضوعاتی چون خلق، توزیع، ترویج و تکرار محتوا را در بر می گیرد.

علاوه بر آن؛ استراتژی بازاریابی محتوایی معمولا به تحقیقات بازاریابی، اهداف، چشم انداز، پرسونای مخاطب و… نیز می پردازد.

اهمیت تدوین استراتژی محتوا

برخی کسب و کارها دارای بازدهی مناسبی نیستند، زیرا بدون تدوین یک استراتژی، به تولید محتوا می پردازند. آنها نیازهای مخاطبانشان را به طور کامل شناسایی نکرده و رقیبان خود را ارزیابی نمی کنند. همچنین سیستم نظارتی مناسبی نیز ندارند. اما بسیاری از کسب و کارها اهمیت تدوین استراتژی محتوا را درک نموده و بر اساس آن عمل می کنند.

در ادامه چندین نمونه مهم درباره اهمیت تدوین استراتژی محتوا ذکر شده است.

 1. این کار باعث مشخص شدن مسیر می شود.
 2. وجه تمایز شما را با رقیبانتان مشخص می نماید و قدرت رقابت تان را افزایش می دهد. 
 3. امکان ارزیابی عملکرد کسب و کار را فراهم می آورد.
 4. موجب صرفه جویی در هزینه ها و زمان می گردد.
 5. موجب تقویت کسب و کار و برندتان می شود.
 6. سبب افزایش مخاطبان و جلب نظر بیشتر آنها می گردد.
 7. استراتژی هدفمند منجر به هدفمندی بیشتر تولید محتوا می شود.
 8. محتوای هدفمند می تواند سبب تشخیص فرصت های جدید شود.
 9. موجب جلب رضایت بیشتر مخاطبان می گردد. 
 10. استراتژی محتوایی خوب، بازدهی و اثربخشی محتوا را افزایش می دهد.
 11. سبب افزایش نرخ تعاملات می شود.
استراتژی محتوایی چیست؟

بخش های اصلی استراتژی محتوا 

استراتژی محتوا مانند هر استراتژی دیگری دارای عناصر و اجزای مهمی می باشد. این موارد باید قبل از طراحی و تهیه یک استراتژی مورد توجه صاحبان مشاغل و یا کارشناسان این زمینه قرار بگیرند. زیرا اغلب همین نکات مهم و ساده سبب به وجود آمدن یک استراتژی موفق برای بیزینس ها می شوند. در ادامه مطلب چندین مورد از اجزای اصلی استراتژی محتوا ذکر شده است. 

توجه به مدل کسب و کار 

یکی از مراحل بسیار مهم توجه نمودن به مدل کسب و کار است. در این مرحله باید عمیق تر به کسب و کار خود نگاه کرده و سعی کنید تا کشف نمایید که چه چیزی می تواند منجر به منحصر به فرد شدن برندتان شود.

می توانید تمامی ویژگی های شاخص برند خود را شناسایی کرده و در یک لیست جمع آوری کنید. حتی برخی موارد که شاید به نظرتان بی ارزش جلوه کند نیز بتواند بسیار ارزشمند باشد. 

تعیین هدف 

در این گام باید اهداف خود را مشخص نمایید و در نظر داشته باشید که انتهای انجام این کار می خواهید چه نتیجه ای را کسب کنید. باید به چندین مورد مهم توجه داشته باشید. بدانید که آیا با انجام این کار و تهیه استراتژی درصدد افزایش فروش خود هستید؟ آیا هدفتان افزایش تعداد مشترکین یا مخاطبان در سایت یا پلتفرم خاصی است؟ و… 

ابتدا اهداف تان را مشخص نمایید تا از بین انواع گوناگون محتوا، محتوایی مناسب با کسب و کار خود تهیه کنید. سپس Call to Action متناسب با اهداف و بیزینس خود تهیه نمایید.

مخاطبین هدف 

ابتدا باید مخاطبان اصلی و نیازهای آنان را شناسایی کرده و سپس به فکر روش های تولید محتوای مناسب با طیف آنان باشید. در این راه می توانید از برخی اعضای بیزینستان که بیشترین تعامل را با کاربران دارند نیز استفاده نمایید تا بتوانید نیازهای آنان را به خوبی مشخص کنید. این افراد می توانند تیم پشتیبانی، تیم خدمات مشتریان، مدیران بازاریابی محصولات، مدیران شبکه های اجتماعی و غیره باشند. 

باید توجه داشته باشید که چه محتوایی نیازهای گوناگون افرادی که با کسب و کار شما در تعامل هستند را برطرف خواهد کرد.

مطالعه بیشتر: کمپین تبلیغاتی چیست؟

روش های تولید محتوا 

تولید محتوا در رشد یک مجموعه، سایت و… تاثیر فراوانی دارد. روش های گوناگونی نیز برای تولید محتوا وجود دارد که در ادامه بیان شده است. یک استراتژیست متناسب با آن کسب و کار و آنالیز اطلاعات جمع آوری کرده می تواند بهترین نوع تولید محتوا را برای آن سازمان تهیه نموده و ارائه دهد. در ادامه به چندین نوع تولید محتوا اشاره شده است.

 • تولید محتوای متنی
 • تولید محتوای صوتی و تصویری
 • محتوا اینفوگرافیک
 • محتوا ویدیویی
 • تولید محتوا تلفیقی
 • تولید محتوا در شبکه های اجتماعی و اینستاگرام
 • تولید محتوا با ترجمه متون
 • تولید محتوا خبری
 • تولید محتوا آموزشی
 • تولید محتوا وبینار
 • بازنویسی محتوا

مطالعه بیشتر: بریف محتوا چیست؟

استراتژی محتوایی و تقویم محتوایی

مراحل تدوین استراتژی محتوا  

چندین مرحله برای تدوین یک استراتژی خوب وجود دارد. این مراحل نیز باید توسط فردی که مسلط به مباحث بازاریابی محتوایی است انجام شوند تا کاملا دقیق و درست باشند.

در ادامه مراحل تدوین استراتژی محتوا ذکر شده است.

موقعیت کنونی کسب و کار  

اساسی ترین گامی که باید انجام دهید بررسی موقعیت کنونی کسب و کار می باشد. از طریق این بررسی می توانید اطلاعات بسیار مفیدی همچون جایگاه فعلی کسب و کار در بازار، مزایای رقابتی کنونی بیزینس، شناخت کامل مخاطبان هدف و… را کسب نمایید.

اهداف کسب و کار 

دومین گام بعد از بررسی نمودن وضعیت کنونی کسب و کارتان، مشخص کردن اهداف آن است. زیرا باید بدانیم که می خواهید با انجام این استراتژی به چه اهدافی دست پیدا کنید. سپس دریابید که برای رسیدن به این اهداف نیاز به انجام چه کارهایی دارید. این اهداف می تواند مربوط به فروش بوده و یا مرتبط با بالا بردن نرخ تبدیل، افزایش ترافیک، بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجوگر و… باشند.

تعیین بودجه 

تعیین بودجه یکی دیگر از مراحل مهم برای تدوین استراتژی محتوایی می باشد. استراتژی محتوایی روش های متعددی دارد که میزان بودجه در انتخاب آنها تاثیرگذار است. با تعیین میزان بودجه، به راحتی تشخیص می دهید که از کدام روش های محتوایی می توانید در استراتژی خود استفاده کنید تا کارفرما به هدف مدنظر خود با بالاترین کیفیت و کمترین زمان دست یابد. 

تحقیق کلمات کلیدی 

برای هر خدمت و یا محصول در کسب و کارها، یک سری کلیدواژه وجود دارد که باید تلاش نمایید تا روی آنها کار کنید. این امر منجر به بیشتر دیده شدن خواهد شد. همچنین به شناسایی نیاز مخاطبان و رفع آنها کمک نموده و میزان تعاملات با کاربران را نیز به مقدار قابل توجهی افزایش خواهد داد. 

بررسی و آنالیز رقبا 

بررسی کانال ها و شبکه هایی که رقیبانتان در آنها فعالیت نموده و محتوای خود را به اشتراک می گذارند؛ به شما کمک خواهد کرد تا متوجه نقاط ضعف و قوت خود شوید. این کار موجب شناسایی مواردی برای بهبود و تغییر مثبت خواهد شد و در تعیین مسیر کار، کمک فراوانی به کسب و کار خواهد کرد تا به اهداف مدنظرش دست یابد. 

پرسونای مخاطب

پیش از شروع تولید محتوا، ضروری است تا با دقت مخاطب خود را شناسایی کرده و ویژگی ها و ترجیحات وی را دریابید. همچنین با شناخت کامل پرسونای مخاطب می توان استراتژی محتوایی اصولی و باکیفیت برای هر کسب و کار ایجاد کرد.

بررسی اطلاعات 

هدف استراتژی محتوا، تولید محتواهای متناسب با کسب و کارها، همچنین بروزرسانی و بهبود کیفیت محتواهای تدوین شده قبلی است. به همین منظور مستلزم آماده سازی یک استراتژی خوب، جمع آوری اطلاعات دقیق و جامع از مخاطبان است. اطلاعات اولیه به دست آمده خام هستند و در نتیجه نیازمند تجزیه و تحلیل دقیق می باشند. 

هر چه این تحلیل ها دقیق تر و کامل تر باشد موجب ارتقاء استراتژی ها شده و عملکرد بهتری را برای کسب و کارها به ارمغان خواهد آورد.

مشخص کردن مسیر محتوایی

باید به این موضوع توجه نمایید که یک مخاطب از مرحله ای که نیاز خود را احساس می کند تا مرحله ای که آن نیاز توسط کسب و کاری رفع می شود؛ مراحل گوناگونی را طی می کند که عبارتند از:

 • آگاهی از برند (Awareness)
 • ابراز علاقه (Interest)
 • تصمیم گیری (Decision)
 • اقدام نهایی (Action)
 • ابراز رضایت (Satisfactory)

آماده سازی تقویم محتوایی 

در این قسمت از فرایند تدوین، تقویم محتوایی آماده می شود. در تقویم محتوایی، نوع محتوا از جمله متن، ویدیو و… مشخص شده و سپس کانال های توزیع محتوا تعیین می شوند و در نهایت موضوعات، تاریخ انتشار و… درج می شوند. در واقع با ایجاد این تقویم مسیر کار برای دپارتمان های تولید محتوا روشن می شود تا بتوانند از برنامه تولید و انتشار محتوا به طور کامل آگاه شوند. سپس طبق آن برنامه کارهای لازم را انجام دهند.

بازنگری و بروزرسانی تقویم محتوایی  

تقویم دید وسیعی از استراتژی‌ های کلی را ارائه می کند. در ایجاد محتوا باید یک ستون برای بروزرسانی، میزان تعاملات، بازدیدها، میزان مشارکت ها، نظرات و… در نظر گرفت. تا هنگام نیاز موارد را تحلیل نموده، سپس اعمال کرد و در نهایت داخل ستون موجود درج نمود. 

علاوه بر این وجود استراتژی و تحلیل نتایج آن این امکان را فراهم می آورد که در صورت نیاز به تغییراتی در روند ایجاد محتوا یا تغییر استراتژی محتوا سریع تر بتوانیم به این نتیجه برسیم و بهتر و سریع تر روند محتوایی را تغییر دهیم

همچنین با وجود استراتژی و تحلیل آن، علایق کاربران نیز به صورت دقیق شناسایی شده و با تعاملات کاربران می توان مسیر و روند بعدی استراتژی محتوا را مشخص کرده و بهبود داد.

تقویم محتوایی

تاثیر استراتژی محتوا روی سئو

یکی از کاربردی ترین روش ها برای افزایش سئو سایت، تولید محتوا است. تولید محتوا با یک استراتژی مناسب به سایت ها کمک می کند تا رتبه های برتری کسب نموده و در جایگاه بالاتری قرار بگیرند. از این رو استراتژی محتوا تاثیر بسیار زیادی روی سئو خواهد داشت. همچنین وجود استراتژی محتوا سبب تعامل بیشتر کاربران با سایت نیز می شود.

وجود استراتژی محتوا برای تولید با برنامه محتوا خیلی مهم است و باعث می شود تا یک روند منظم و با ثبات در تدوین محتوا داشته باشیم که خود این امر بر سئو سایت تاثیرگذار است. همچنین وجود استراتژی در شناسایی موضوعات پر جستجو و مورد پسند اکثریت مخاطبان اثرگذار است و همین امر نیز در بهبود سئو موثر خواهد بود. 

سخن پایانی

در این مقاله سعی بر آن داشتیم تا به اهمیت استراتژی محتوا، کاربرد آن و مجموعه اقداماتی که پیش از شروع فرآیند تولید محتوا نیاز است، بپردازیم. با رعایت این موارد هر کسب و کاری می تواند به اهداف تجاری خود دست یابد. زیرا تهیه استراتژی محتوا به سازمان ها، صاحبین برند و… کمک می کند تا چشم انداز درستی از اهداف و برنامه های خود داشته باشند، سپس در راستای تحقق آنها حرکت نمایند. 

همچنین تولید محتوای حرفه‌ ای نقش بسیار مهمی در جلب توجه کاربران خواهد داشت. در نتیجه این کار باید توسط یک تیم استراتژیست حرفه ای و با تجربه انجام شود تا بتواند اثرگذاری چندین برابری بر جای بگذارد.

بنابراین برای رشد روزافزون باید از قوانین خاص تولید محتوا در ایجاد یک استراتژی مناسب با آن کسب و کار یا برند و… پیروی نمود تا به موفقیت های فراوانی دست پیدا کرد.

سوالات متداول

ذکر چه مواردی در استراتژی محتوا لازم است؟

توجه نمودن به مدل کسب و کار، ماموریت محتوا، تحلیل رقبا، ارزیابی محتوای حال حاضر، تحقیق کلمات کلیدی، بررسی رقبا و آنالیز آنها و… چندین مورد مهم هستند که باید در یک استراتژی محتوایی به آنها توجه نمود.

چه افرادی توانایی تدوین استراتژی محتوا را دارند؟

تدوین یک استراتژی خوب باید توسط استراتژیست محتوا انجام گردد. این شخص کسی است که توانایی تسلط به مباحث و موضوعات بازاریابی محتوا را دارد و تمامی جزئیات محتوا را می تواند به شکلی کاملا ریز بررسی نموده و در نهایت دقیق ترین استراتژی محتوایی را تدوین نماید.

هزینه تدوین استراتژی محتوایی چقدر است؟

این هزینه می تواند به موارد مختلفی بستگی داشته باشد مانند اندازه سازمان، نوع استراتژی تهیه شده برای آن کسب و کار و… در نتیجه باید چندین عامل را در نظر داشته و بسته به آن قیمتی برای تدوین استراتژی محتوایی تعیین نمود.

آنچه در این مطلب خواهید خواند
فهرست مطالب
با ما تماس بگیرید؛ خوش‌حال می‌شویم

جهت کسب جزئیات بیشتر و ثبت سفارش با کارشناسان افق ایرانیان در ارتباط باشید. 

کال تو اکشن

2 پاسخ

  1. سلام، استراتزی محتوا یکی از موارد مهم و تاثیر گذار بر سئو سایت هست و برای بهینه سازی سایت، باید به طور اصولی انجام شود. محتوای ارزشمندی که به درستی با کلمات کلیدی هدف و بک لینک‌های باکیفیت بهینه‌سازی کرده‌اید، به کسب‌و کار شما کمک می‌کند تا به جایگاه بالاتری در رتبه بندی موتور جستجوی گوگل دست پیدا کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

2 پاسخ

  1. سلام، استراتزی محتوا یکی از موارد مهم و تاثیر گذار بر سئو سایت هست و برای بهینه سازی سایت، باید به طور اصولی انجام شود. محتوای ارزشمندی که به درستی با کلمات کلیدی هدف و بک لینک‌های باکیفیت بهینه‌سازی کرده‌اید، به کسب‌و کار شما کمک می‌کند تا به جایگاه بالاتری در رتبه بندی موتور جستجوی گوگل دست پیدا کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *